افزایش درآمد خرده فروشی ها در دوران کرونا

افزایش درآمد خرده فروشی ها در دوران کرونا

در حالی که اکثر کسب و کارها در دوران پاندمی کرونا دچار چالش های متعدد و در نتیجه رکود بی سابقه شده اند، شاهد افزایش درآمد خرده فروشی ها علی الخصوص در حوزه فروش آنلاین هستیم. از افزایش درآمد و بالا رفتن دارایی و ارزش برند آمازون و جف بزوس که بگذریم شاهد افزایش درآمد در برخی خرده فروشی های معروف مانند برند نایکی و آدیداس هستیم.

افزایش درآمد خرده فروشی

 

درآمد برند نایک نشانه دیگری است از اینکه ویروس کرونا در حال افزایش سود در صنعت خرده فروشی است. نایکی پس از معاملات روز سه‌شنبه سیزده درصد جهش داشت و به بالاترین میزان خود رسید. یعنی پس از اطلاع رسانی غول کفش کتانی، سود و فروش سه ‌ماهه اول در مقایسه با رژه ورشکستگی‌ های شتابان کرونا ویروس و بسته شدن مغازه ‌ها بیشتر از حد انتظار بود. پاندمی کرونا باعث متضرر شدن بسیاری از همتایان صنعتی از جمله جی.کرو، برداران بروکس، نیمن مارکوس و جی.سی. پنی شد.
نایکی گفت از آنجا که تقریباً تمام فروشگاه‌های متعلق به نایکی در سراسر جهان پس از تعطیلی اجباری کرونا بازگشایی شدند، فروش در سه‌ ماهه اول مالی منتهی به سی و یکم آگوست با تنها یک درصد کاهش به ۱۰.۶ میلیارد دلار رسید. در ضمن تسعیر نرخ ارز نادیده گرفته شده‌است. در مقایسه، فروش در سه ماهه قبل بیش از یک سوم کاهش یافته است.
با افزایش خریدهای آنلاین مصرف کنندگان، فروش دیجیتال مالی Q1 مارک نایکی ۸۲ درصد رشد کرد و تقریباً به یک سوم کل دارایی خود دست یافت، چیزی حدود سه سال جلوتر از هدف شرکت. تقاضای کل در بازارهای اروپا تا چین نیز افزایش یافت. در آمریکای شمالی، بزرگترین بازار این شرکت، روند کاهش فروش نسبت به سه ماهه قبل کاهش یافت، زیرا فروش کفش، بزرگترین گروه محصول نایکی، افت سه ماهه قبلی را تغییر داد و با افزایش ۱۱ درصدی به ۳ میلیارد دلار رساند.
سود نایکی نیز کاهش قبلی سه‌ماهه را معکوس کرد و ۱۱ درصد به ۱.۵ میلیارد دلار افزایش یافت. لغو و تعویق رویدادهای ورزشی زنده منجر به کاهش ۳۳ درصدی هزینه‌های بازاریابی و دیگر هزینه ‌های ایجاد تقاضا شد.
جان دوناهو، رئیس و مدیر عامل نایکی، در یک تماس در اواخر روز سه‌شنبه گفت: « این دوره مخصوص قوی تر شدن افراد قدرتمند است. در حال حاضر ورزش برای جهان بسیار ضروری است.»
او اذعان داشت همانطور که بسیاری دیگر در این صنعت روی بقا تمرکز می‌کنند، نایکی برای جذب سهم بیشتر بازار روی موضع خود باقی می ماند.
با پاندمی ویروس کرونا که مصرف کنندگان بیشتری به تمرکز بر روی فعالیت‌های تناسب اندام و سلامتی متفاوت سوق داده شدند و تقاضا برای تمرینات مجازی و در خانه را افزایش یافت. از نایکی و رقبایش همچون آدیداس و لولومون، انتظار می‌رود که از ادامه تغییر هزینه‌ها به سمت مد ورزش‌ کاران و سایر لوازم ورزشی سود ببرند، روندی که حتی قبل از کرونا نیز در جریان بود.
آدیداس در ماه آگوست گفت که انتظار دارد فروش این سه ماه از نظر مادی بهبود یابد. لولومون اعلام کرد در این ماه فروش در سه ماهه گذشته دو درصد افزایش یافته و به ۹۰۳ میلیون دلار رسیده است، زیرا میزان فروش مستقیم آن به مصرف کنندگان تقریباً سه برابر شده است. شرکت ونکوور همچنین برنامه به کار بردن استارتاپ میرور با مبلغ پانصد میلیون دلار در اولین خرید خود اعلام کرده است، در در واقع شرکت هایی با منابع خوب و عملکرد بهتر که می توانند به پول نقد برسند را خریداری می کنند.
نتایج حاصل از گزارشات نایکی و برخی از رقبای ورزشی، داستان دو شهر در بخش خرده فروشی را به تصویر می کشد. آخرین اطلاعات وزارت بازرگانی در ماه جاری نشان داد که فروشگاه های پوشاک و لوازم جانبی پوشاک و فروشگاه های بزرگ با کاهش فروش ۲۰ و ۱۷ در ماه آگوست در میان بدترین آسیب دیدگان باقی مانده اند.. در مقابل، کالاهای ورزشی و خرده‌فروشی سرگرمی یازده درصد افزایش یافت.
در یک مثال دیگر، طراح برند، رالف لارن، که از کاهش ترافیک فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کاهش تقاضای صنف لوکس آسیب ‌دیده است، روز سه شنبه اعلام کرد که قصد دارد نیروی کار جهانی خود را کاهش دهد، که در مجموع پانزده درصد تعدیل نیرو اعلام شده است.
برای نایکی، این شرکت استفاده از برنامه‌های کاربردی کفش SNKRS برای ایجاد هیجان و همهمه در میان اسناکرهد ها دو برابر کرده ‌است در حالی که برنامه‌های کاربردی تناسب اندام مانند رانکلاب به جذب و نگهداشت مشتریان کمک کرده‌است. دوناهو گفت، نایک هر ماه برای چهارمین ماه متوالی یک میلیون بار بارگیری در برنامه رانکلاب مشاهده کرده است.
مدیر عامل شرکت گفت که این شرکت به شدت به بازار پوشاک ورزشی چشم دوخته‌است و به رشد لولمون دامن زده‌است، نایکی یک مجموعه جدید یوگا و اولین خط تولید اختصاصی خود را معرفی کرده‌است. در قسمت جلوی کفش، این شرکت خطوط کفش کتانی کلاسیک خود مانند Air Max ۹۰ را با رنگ‌های جدید و دیگر طرح ها به روز کرده‌است.
جیم دافی، تحلیلگر استیفل، در گزارش اخیر خود که اظهار داشت:« کفش‌های کتانی نایکی از سایر برندها به عنوان محبوب‌ترین مورد در خرده فروشی مدرسه ها بوده و از همه پیشی گرفته است. او اضافه کرد: «نایکی در ایجاد توازن سبک‌های جدید و موروثی عملکرد بهتر و منحصر به فردی دارد. می دانیم که نایکی سهم خوبی را به دست خواهد آورد.»