اینترنت اشیا و پنج روند جدید در سال ۲۰۲۱

پنج روند اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۱

ثابت شده که سال ۲۰۲۰ سالی پر تلاطم برای همه بود و صنعت فناوری نیز از این موضوع مبرا نیست. شرکت های فناوری تلاش کرده­اند تا نوآوری­ هایی ارائه دهند که به ما کمک می‌کنند به عنوان یک جامعه با توجه به تمام تنظیماتی که ما مجبور به انجام آن‌ها شده‌ایم، به کار خود ادامه دهیم. اینترنت اشیا ‏یکی از این نوآوری‌ها است. این اینترنت به دستگاه‌های روزمره اشاره دارد که می‌توانند به اینترنت متصل شوند. آنها می‌توانند هر چیزی از اتومبیل گرفته تا اتوماسیون خانه تا تجهیزات ساخت‌وساز باشند. اینترنت اشیا در حال حاضر در صنایع متعدد خود را نشان داده‌است، اما با ورود ما به سال ۲۰۲۱، نقش بسیار مهمی ایفا خواهد کرد.

پنج روند اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۱

 

  1. افزایش برنامه‌های متمرکز بر مراقبت‌های بهداشتی

​این روزها در حالی که به دنبال راه حل موثری برای ویروس کرونا هستیم، بهداشت و درمان در ذهن مردم پررنگ است و همچنان ادامه خواهد داشت.

بنظرم دستگاه های بهداشتی اینترنت اشیا و سایر فناوری­های مراقبت­های بهداشتی در نهایت نقش بزرگتری در تضمین امنیت بیمار و پزشک و کمک به تشخیص و درمان دارند. دستگاه‌های اینترنت اشیا توسط اپیدمولوژیست ها و سازمان‌های بهداشت عمومی استفاده خواهند شد که می‌خواهند با دقت بیشتری گسترش عفونت را ردیابی و از تکرار بیماری‌های همه‌گیر مشابه جلوگیری کنند.

البته اجازه دهید تمامی بیماری­ها، آسیب­ها و شرایط دیگری که سیستم مراقبت های بهداشتی باید از آنها پشتیبانی کند را فراموش نکنیم. همچنین تشخیص و درمان آن‌ها نیز باید حالت نرمال جدید را مدنظر قرار دهند، با تکیه‌بر سلامت از راه دور و مراقبت از خود. این ممکن است به معنای سنجش فشار خون، دمای پایه بدن، اشباع اکسیژن، ضربان قلب و غیره باشد که می‌تواند توسط بیماران در خانه بدون نیاز به ویزیت شخصی انجام شود.

  1. دفاتر خانه هوشمند

​​​​​​​​افزایش پاندمی و دورکاری باعث شده‌ بسیاری از افراد برای راحتی در زندگی و کار از راه دور به فکر استفاده از فناوری خانه­ هایشان باشند.

تولیدکنندگان دستگاه های خانگی هوشمند این فرصت طلایی را دارند تا به مردم اجازه دهند ارزش محصولات اینترنت اشیا خود را اکنون که بسیاری از مصرف­ کنندگان در هفته در خانه دارند را ببینند. مواردی مانند کنترل­های محیطی، روشنایی هوشمند، لوازم خانگی هوشمند و دستگاه های مدیریت انرژی تا حد زیادی به راحتی، تسهیل و پایداری دفاتر خانگی کمک می کند.

از سوی دیگر،کارفرمایان از اینترنت اشیا برای کمک به کارگران برای دورکاری استفاده می‌کنند. اتصال به شبکه و ماشین‌آلات صنعتی به کارخانه‌ها این امکان را می‌دهد که تا حدی از راه دور مدیریت شوند و ویدئو کنفرانس­های سیار بازرسی‌ از محل دور را آسان‌تر و موثرتر می ­سازند.

  1. رایانش مرزی

​​​​​​​​رایانش مرزی زمانی است که یک دستگاه اینترنت اشیا داده‌ها را به جای ابر به یک دستگاه ذخیره‌سازی نزدیک منتقل می‌کند. سپس دستگاه ذخیره‌سازی محلی، داده‌ها را قبل از ارسال بخشی از بسته داده دریافتی به ابر، دریافت، پردازش و فیلتر می­کند.

به دلیل این تنظیمات، رایانش مرزی از پهنای باند بسیار کمتری نسبت به محاسبات ابری سنتی استفاده می‌کند، تاخیر را کاهش می‌دهد و سرعت برنامه‌ها را بالا می‌برد. اگر دستگاه‌های اینترنت اشیا مجبور باشند در مناطقی کار کنند که اتصال اینترنتی غیرقابل‌اعتماد یا کند دارند، این ایده‌آل است.

این توانایی برای اجرا در مناطق دور افتاده کاملاً متصل به فناوری اتصال ماهواره ای و زیرساخت های شبکه کم مصرف در سطح منطقه (LPWAN) است که این مکان ها به آنها وابسته هستند. با گسترش نفوذ اتصال ماهواره، احتمالاً تعداد برنامه های رایانش مرزی افزایش خواهد یافت.نمونه هایی از رایانش مرزی شامل دستگاه­های نظارت بر نفت و گاز، وسایل نقلیه هوشمند و برنامه های کاربردی شهر هوشمند است.

  1. خرده‌فروشی هوشمند

​​​​​​​​صنعت خرده‌فروشی به شدت توسط ویروس کرونا مورد آسیب قرار گرفته‌است. در حالی که فروشگاه‌های فیزیکی هرگز به طور کامل از بین نمی‌روند، آن‌ها باید تغییرات شدیدی انجام دهند، نه تنها برای رقابت با بازارهای آنلاین، بلکه برای بقا در طول فاصله اجتماعی و قرنطینه که تلاش‌های بازیابی ما را در سال ۲۰۲۱ نشان خواهد داد. ​

دستگاه‌های اینترنت اشیا متمرکز بر خرده‌فروشی می‌توانند عملیات را به روش‌های مختلف پشتیبانی و حتی تقویت کنند. مدیریت موجودی، تبلیغات و بازاریابی و جلوگیری از سرقت می‌تواند به فروشگاه‌های خرده‌فروشی کمک کند تا خدمات بهتری را برای خریداران فراهم کنند و خط پایین خود را مدیریت کنند.

اینترنت اشیا همچنین می‌تواند به حفظ امنیت مشتریان و کارمندان از طریق نظارت بر فاصله اجتماعی و نفوذ در پرداخت‌های بدون تماس کمک کند.

دولت کانادا در حال حاضر یک برنامه کاربردی نظارت بر نوردهی منتشر کرده‌است که به کاربران هنگامی که یک فرد به طور بالقوه در معرض کسی که قبلا به کرونا آلوده شده‌است، قرار می‌گیرد، اطلاع می‌دهد. این نوع تکنولوژی می‌تواند به مردم کمک کند تا هنگام رفتن به فروشگاه‌های خرده‌فروشی احساس امنیت بیشتری داشته باشند. ​

  1. امنیت سایبری اینترنت اشیا

با افزایش محبوبیت دستگاه‌های اینترنت اشیا، به خطر افتادن آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیا دارای حداقل امنیت هستند که آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد تا به یک بات ‏مانند حمله مبتنی بر میرای به زیرساخت اینترنت لیبریایی کشیده شوند یا به منظور کنترل مستقیم ‏مانند توقیف دوربین‌های امنیتی مبتنی بر اینترنت اشیا ‏هک شوند.

شرکت‌های پیشرو این ریسک‌ها را در نظر خواهند گرفت و پروتکل‌های امنیتی سخت­ تری را در دستگاه‌های اینترنت اشیا ایجاد خواهند کرد، یا در غیر این صورت با شرکت‌هایی کار خواهند کرد که این نوع تخصص را دارند. در ایالات‌متحده، انطباق HIPAA برای دستگاه‌های اینترنت اشیا و همچنین برنامه‌های نرم‌افزاری که با آن‌ها تعامل دارند، ضروری است.

هرچه اینترنت اشیا شخصی ­تر می شود، امنیت آن نیز واجب ­تر می شود.