بلاکچین در خدمت تبلیغات دیجیتال

بلاکچین در خدمت تبلیغات دیجیتال

کلاهبرداری های اینترنتی و سوء استفاده هایی که در تبلیغات دیجیتال به روز می کند هشدارهایی هستند که واکنش جدی را در میان جامعه آنلاین ایجاد می کند. اما چرا تبلیغات دیجیتال نیازمند یک راهکار بلاکچین است؟

بلاکچین

 

عکس العمل مردم چیست؟ آنها خواستار پاسخ هستند مقاله هایی می نویسند در بلاگ ها یا در وب سایت هایشان اطلاعاتی را منتشر می کنند در حالیکه در انتظار پاسخ ها هستند و چگونه این دست رویدادهای مخرب قابل پیشگیری هستند.

خوشبختانه بلاکچین یعنی همان فناوری پشتیبان بیت کوین از زمان آغاز بکارش در نهایت شگفتی همگان دنیا را گرفته است..فن آوری مذکور جذبه ای  به صنایع گوناکون از خود نشان داده است و امنیت-آزادی-شفافیت  و کارایی فرآیندها را بیشتر کرده است.

بعنوان مثال در بخش هایی مثل بازارهای مالی و یا تبلیغات دیجیتال (که یک صنعت جهانی ۲۲۳ میلیارد دلاری است) یکپارچه شده است.

نتایج یک مطالعه نشان داد که ۱۵٪ از بانک ها و ۱۴٪ از موسسات مالی مایل به اجرای خدمات همه جانبه تجاری بلاکچین-محور هستند و انتظار میرود که این نرخها در طی سه سال به ۶۵٪ برسد.

اما این امر چگونه رخ خواهد داد؟

بطور ساده بلاکچین یک عامل غیر متمرکز است که سوابق همه تراکنش هایی که در طول شبکه همسان رخ می دهد را نگهداری می کند. کامپیوترها (استخراج کننده) تمامی تراکنش ها را در مجموعه داده هایی که بلاک ها نامیده می شوند و بهم پیوسته هستند که گره ها و زنجیره ها را تشکیل می دهند ساماندهی می کنند. وظیفه آنها ایمن سازی و حل کردن مسائل پیش آمده است تا بدینوسیله همه چیز در امنیت و حداکثر کارایی خود باشد.

آنها این کار را با استفاده از کدهای مشخص و بعضی زبان های برنامه نویسی پیشرفته مانند solidity انجام می دهند و اینگونه همه فرآیندها با منطق ریاضی سازگار خواهند بود و از این طریق مشروعیت لازم را دارا باشند.

در اینجا به بیان سه موردی که بلاکچین به سود تبلیغات دیجیتال است می پردازیم :

  1. سوء استفاده تبلیغاتی

صنعت رسانه همواره به دلیل مشکلات ناشی از کلاهبرداری های اینترنتی خصوصا ربات های جایگزین انسان و یا کلیک های بر روی تبلیغات اماج حملات بوده است و بدلایل ذکر شده برآوردی غیر واقعی از کمپین ها را نشان داده است.تبلیغات آنلاین معمولا از فن آوری مکانیزه بهره می برد و این امر می تواند در جایی که تبلیغات قرار می گیرد مبهم بود و موجب شود که مقادیر هنگفتی پول بدلیل عدم بازرسی درست و کامل به هدر برود.

علاوه بر این اگر برندها به دنبال راه حلی باشند که از سیستم های خودکار مانند ربات ها ممانعت بعمل آورند در اینجا کمپین هایی مانند Ternio وجود دارند که سیستم مربوطه به شناسایی و محدود سازی ربات ها در آغاز کار کمک نموده و به تبلیغ کنندگان این اجازه را می دهند که تبلیغ مورد نظرشان را برای کاربران واقعی نمایش دهند.

بلاکچین راه حلی برای کلاه برداری است زیرا زنجیره مشخص و رمزنگاری شده است. ضمنا شرکت ها می توانند در صورتی که مشاهده کنندگان تبلیغاتشان از اعضای بازار هدفشان (targeted audience) باشند آنها را شناسایی کنند (بدینوسیله میلیون ها دلاری که هر روزه برای تبلیغات خرج می شود ذخیره می گردد).

  1. اعتماد

از ابتدای وجود نوع بشر یکی از اساسی ترین ویژگی هایی که وی کسب کرده این است  که مجبور بوده بمنظور بقا و تجارت با دیگران به فرد یا افراد دیگر اعتماد کند. این امر در جهان امروز نیز صادق است: من مجبورم برای تعامل با شما به شما اعتماد کنم ولی فن آوری بلاکچین در این مورد مستثنی است زیرا شما می توانید با علم به اینکه اجباری به اعتماد به طرف مقابل ندارید به راحتی کار کنید.

از اطلاعات مشتری به دلیل امنیت مضاعف موجود در فن آوری بلاکچین بیشتر حفاظت می شود و سیستمی را بوجود می آورد که متکی بر اعتماد نباشد.این امر به طرف های چندگانه اجازه می دهد که بواسطه یک مکانیزم اتفاق اراء بدون اعتماد به دیگری با هم کار کنند.چنانکه هر بلاک به بعدی اضافه می گردد آنها جملگی یک زنجیر یکطرفه و برگشت ناپذیر را می سازند که می تواند هر رویدادی را از ابتدا تا انتها با شفافیت و امنیت نمایش دهد.

علاوه بر این فناوری مورد بحث خود قراردادها را اجرایی می کند. برای مثال اگر در سیستم کدگذاری شده باشد می تواند مانع از فروش بدون اجازه اطلاعات سرشماری شود و امکان دارد مشتریان قادر باشند که دیتای مربوط به خودشان را داشته باشند و یا اینکه به شرکت های مجاز بفروشند.

  1. تجربه مشتری

آگهی دهندگان اطلاعات را از منابع گوناگونی جمع آوری می کنند.یکی ممکن است سو و جنسیت مشتری را تعیین کند دیگری درآمدهایشان را که موجب پیچیده شدن فرآیند و زمانبر شدن آن بشود.

اکنون بازاریابان با استفاده از بلاکچین می توانند پروفایل مشتری را مستقیما به وسیله مشتری  بسازند و همه داده هایی را که مایل به اشتراک گذاری آنها با فردی هستند را بسرعت ببلعند.

مشتریان نه تنها افرادی هستند که پرداخت را با پول واقعی و یا توکن ها برای کالا و خدمات انجام می دهند بلکه آنها همچنین کسانی هستند که برای زمان و توجه شان نیز اینکار را انجام می دهند. تمامی جنبه های اشاره شده برای ارتقای برنامه بازاریابی هر شرکتی قابل استفاده است و یک مدیر بازاریابی بایستی برای دانستن اینکه چه چیزی مردم را تسلی می دهد و در نتیجه ارزش افزایی دارد به جمع آوری اطلاعات درست و دقیق بپردازد.

این فن آوری مبتکرانه برای نیل به این هدف شامل تراکنش های همسان بدون نیاز به واسطه است بدین معنی که برندها می توانند بطور مستقیم با مشتریان تعامل داشته و سطح تاثیرگذاری بالاتری را در تجربه مشتری داشته باشند.

از آنجایی که ما در عصر دیجیتال بسر می بریم ارتباطات جدید نیرومند و باورنکردنی دیجیتال به واسطه فن آوری بلاکچین امکان پذیر شده است.بهتر بودن ایمن تر بودن هر کسی که مشمول این موضوع باشد و همچنین کارگروهی و حذف شیادی های ممکن در این زمینه به اثبات رسیده است.