ترامپ و ویروس کرونا

ترامپ و ویروس کرونا

چگونه ویروس کرونا یک میلیارد دلار به دارایی های ترامپ ضرر زد!

ترامپ و ویروس کرونا و نحوه برخورد او چه در عرصه سیاست و چه در عرصه تجارت موضوع جالبی است که در دوران پاندمی کرونا بسیار مورد توجه رسانه ها و مردم دنیا قرار گرفته است. ترامپ که از سوی مجلهٔ فوربز به تاریخ سال ۲۰۱۷، با ۳٫۵ میلیارد دلار ثروت پانصد و چهل و چهارمین فرد ثروتمند جهان بوده، کسب و کارهایش و نیز سه ازدواجش دهه‌هاست پوشش گستردهٔ رسانه‌ای را به خود جلب کرده‌ است. ترامپ به گفته خودش پس از تحصیل و فراغت از دانشگاه ثروتی برابر ۲۰۰٬۰۰۰ دلار آمریکا داشت. او حرفهٔ خود را در شرکت املاک پدرش، الیزابت ترامپ و پسر، که بر مسکن اجاری طبقهٔ متوسط در بخش‌های بروکلین، نیویورک، کویینز و استیتن آیلند نیویورک متمرکز بود آغاز کرد. برای تخمین میزان تاثیر ویروس کرونا بر ثروت رئیس‌جمهور، به تغییرات قیمت سهام به هر بخش از کسب و کار او نگاهی انداختیم. میزان رشد املاک و مستغلات تجاری به وضوح پایین بود، مثلاً سهام چندین شرکت، از جمله املاک بوستون و Vornado Realty Trust، از اول تا هجدهم ماه مارس ۲۰۲۰ به طور متوسط ۳۷ درصد کاهش داشته است. همین کاهش ارزش شرکت‌های اقامتی، مالکان آپارتمان ‌ها و کسب و ورزش گلف را کاهش داد. با استفاده از این افت و تنزلات مالی پیش از کرونا ویروس ترامپ به عنوان راهنما، تغییرات را با کارشناسان صنعت بررسی کردیم. ​

ترامپ و ویروس کرونا

حرف آخر: برای دارایی با ارزش خالص ۲.۱ میلیارد دلار یک کاهش ۱ میلیارد دلاری در کم‌تر از یک ماه. این رقم قطعاً دوباره تغییر خواهد کرد، چرا که هر شاخص مانند یک نوار قلب عمل می‌کند. اما، اریک آنتون، دلال معاملات ملکی در نیویورک می‌گوید:«این تحلیل، به اندازه هر روش دیگری که بتوانم به آن فکر کنم خوب است.»
با اینکه هسته اصلی امپراطوری ترامپ، در دستان مالک اصلی آن یعنی رئیس جمهور است، اما پسرانش اریک و دون جونیور به طور روزمره اداره می کنند، قبل از اینکه ویروس کرونا ویران همه چیز شود، ارزش این املاک پس از کسر بدهی ۱٫۹ میلیارد دلار تخمین زده شد. هجدهم مارس ۲۰۲۰ این رقم به ۱.۲ میلیارد دلار کاهش یافت.
بخشی از مشکل: ترامپ مالک ۱۲۵۰۰۰ فوت مربع املاک و مستغلات خرده‌فروشی در نزدیکی خیابان پنجم در منهتن است، که معمولاً یک راهروی شلوغ خرده‌ فروشی است. امروز، آنجا شهر ارواح مجازی است. این روزها فضای اداری نیز مانند حوزه سرمایه‌گذاری امن به نظر نمی‌رسد، به خصوص اگر تجربه کار از منزل آمریکایی موفقیت‌ آمیز باشد.
املاک و مستغلات تجاری : فضای خرده فروشی و اداری در نیویورک و سانفرانسیسکو
رئیس‌جمهور علاوه بر دارایی‌های تجاری، بیش از پانصد واحد مسکونی در سراسر کشور دارد. تعطیلی به قدری سریع اتفاق افتاد که هنوز اطلاعات زیادی در مورد فروش خانه وجود ندارد و تعیین اینکه چه چیزی ارزش دارد را سخت می‌کند. جاناتان میلر، کارشناس املاک مسکونی در نیویورک می‌گوید:«بعید است خریداران بزرگ‌ترین سرمایه‌ گذاری مالی خود را از طریق فضای مجازی انجام دهند.»
با این حال، بازارهای عمومی به کاهش ارزش اشاره می‌کنند. قیمت سهام پنج مالک آپارتمان از اول تا هجدهم مارس ۲۰۲۰ بطور متوسط بیش از یک سوم کاهش‌ یافته است.

بنگاه معاملات املاک : بیش از پانصد واحد در پنج ایالت

این وضعیت حتی برای دارایی های قامتی ترامپ بسیار وخیم است. سازمان ترامپ در تلاش بود تا هتل خود را در واشنگتن دی سی بفروشد، اما این طرح‌ها در حال حاضر متوقف شده است. براساس گزارش واشنگتن‌پست، شرکت‌های رئیس‌جمهور بیش از پانصد و پنجاه کارمند را اخراج کرده‌اند.

مراکز اقامتی: هتل های واشنگتن دی.سی و میامی

در طی یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه مارس در کاخ سفید، رئیس‌جمهور ترامپ به سوالی در مورد تاثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کار خود پاسخ داد: « من کمتر زیر فشارم و تقریباً همه چیز خوب است.»
بانک دویچه ۱۷۰ میلیون دلار برای تغییر شکل هتل بین‌المللی ترامپ و ۱۲۵ میلیون دلار دیگر برای تغییر شکل هتل ملی ترامپ در میامی، که ۹.۷ میلیون دلار سود برای سال ۲۰۱۸ ایجاد کرد (‏که به عنوان درآمد قبل از بهره، مالیات، رکود و استهلاک اندازه‌گیری شد) ‏به ترامپ تحویل داد. تحلیلگر اقامتی، دن واسیلیک می‌گوید: « ظاهراً خیلی تحت فشار است.»

گردشگری و هتلداری: معاملات تجاری و مدیریتی در هاوایی، اروگوئه، هند و دیگر کشورها

​​​​​​​​تاثیرات بر مجموعه دارایی‌های زمین گلف ترامپ تا حد زیادی به این بستگی دارد که چه مدت ویروس کرونا اقتصاد را به هم ریخته نگه می‌دارد. خبر خوب، برای سرمایه گذاران گلف، این است که فاصله اجتماعی آسان است. خبر بد این است که باشگاه‌های پر هزینه در جلسات رکود عملکرد خوبی ندارند. جف دیویس، مدیر عامل شرکت کارگزاری گلف، مشاوران فروی می‌گوید: «اولین چیزی که از گردش ها حذف می‌شود بودجه گلف است.» ارزش کسب‌وکار ترامپ که در آغاز ماه مارس حدود ۲۷۱ میلیون دلار برآورد شده بود، حدود بیست درصد کاهش یافت.

زمین‌های گلف: ده باشگاه گلف آمریکایی و سه باشگاه اروپایی

​​​​​​​​مار – آ – لاگو، مشهورترین باشگاه رییس ‌جمهوری، ممکن است بهتر از بقیه باشگاه‌ هایش دوام بیاورد، حتی اگر اخبار منتشر شده مربوط به میزبانی افرادی باشد که از نظر آلودگی به ویروس کرونا مثبت اعلام شدند. دلیل آن این است که ارزش مار – ا – لاگو بیشتر شبیه یک تجارت عملیاتی چند میلیارد دلاری است که در حال حاضر از تاثیر رکود فعلی محافظت شده است.

افتخارات و دیگر دارایی ها: مار – ا – لاگو، پنت هاوس برج ترامپ، شراب سازی ترامپ و دارایی‌های دیگر

​​​​​​​​بهترین بخش از مجموعه کاره‌ای رئیس‌جمهور پول نقد اوست. رئیس‌ جمهور مدت‌ها پیش از شر دارایی‌های خود خلاص شد و اکنون حدود ۱۶۰ میلیون دلار را به صورت ایمن در حساب‌های نقدی نگهداری می‌کند. این امر در طول چند سال گذشته مانند یک سرمایه‌گذاری بد به نظر می‌رسید، چرا که بازار سهام اوج گرفت و رئیس‌جمهور سود زیادی را از دست داد. اما بازگشت امروزش به تخت فرمانروایی یک بازگشت بزرگ است.

پول نقد

​​​​​​​​در میان این همه اضطراب، هنوز جای خوش بینی وجود دارد. تا پایان روز چهارشنبه، بازار سهام ۳ درصد افزایش یافت، زیرا فوربز ارزش خالص خود را دو هفته قبل محاسبه کرده بود. جوئل پایج، یکی از اپراتورهای منطقه تفریحی که پیش از این مدیریت دارال را بر عهده داشت، می‌گوید: « حدس من این است که تمام این اتفاقات برای او فقط در حد یک سکسکه خواهد بود.»