تفاوت بین کوین با سایر دارایی های رمزنگاری شده

تفاوت بین کوین با سایر دارایی های رمزنگاری شده

وقتی که به مطالب بازاریابی برای دارایی‌های رمزنگاری جایگزین نگاه می‌کنید، دور از انتظار نیست که یک شکل مختلف در امتداد خطوط آن دیده شود، « در همین راستا اصطلاحات و عبارات ما شبیه به بیت‌کوین است ولی با این تفاوت که ویژگی‌های مختلفی همچون x ، y ،  z را خودش نشان می‌دهد!» . اما تفاوت بین کوین با سایر دارایی های رمزنگاری شده چیست؟

ترویج کننده‌های آلت کوین اغلب به بیت‌کوین به عنوان یک حرکت آهسته اشاره می‌کنند، کریپتوکارنسی قدیمی که فاقد ویژگی‌هایی مانند بی‌نامی در قراردادهای بازار و یا معاملات ارزی کم ارزش هستند، اما طبق گفته اندرو پوالاستا، ریاضیدان Block stream، استدلال محکمی در پشت فقدان ویژگی‌ها در بیت‌کوین وجود دارد.

تفاوت بیت کوین با سایر دارایی ها | طلای دیجیتال

 

پوالاستا در مصاحبه‌ای با داگلاس مونر توامان که در ماه گذشته انجام داده است، تفاوت اساسی در چگونگی دیدگاه کاربران بیت‌کوین نسبت به این فناوری در مقایسه با تعداد بی‌شماری از جوامع آلت‌کوین را در آنجا توضیح داد.

از آنجا که این مکالمه در یک پادکست روی محور مونرو حریم خصوصی متمرکز شده بود، بسیاری از نکات ارایه‌شده توسط پوالاستا در زمینه ویژگی‌های شخصی بودند. اما، این استدلال‌ها را می توان اساسا به هر ویژگی ارایه‌شده توسط آلت‌کوین‌های مختلف اعمال کرد.

صحت و ثبات برای « طلای دیجیتال » لازم است.

نکته کلیدی که در طول بحث با پوالاستا تامان بیان شد این بود که تمرکز شدیدی بر روی صحت و ثبات در جامعه بیت‌کوین وجود دارد.

پوالاستا توضیح داد:« ما در بیت‌کوین به ثبات بسیار اهمیت می‌دهیم، صحت و خیلی‌چیزها را به قیمت آزمایش رمزنگاری استفاده می‌شود- به هزینه حفظ حریم خصوصی ( یا کوچک‌ترین حفظ حریم خصوصی) انجام می‌دهید.» «بسیاری از آنچه که توسعه دهندگان بیت‌کوین بر روی آن متمرکز هستند، چیزهایی هستند که این اهداف را بهبود می‌بخشند و تلاش می‌کنند که وضعیت کنونی سیستم را حفظ کنند با توجه به آنچه که به فرضیات لازم برای تایید صحت آن نیاز است.»

در اینجا استدلال‌هایی که توسط پوالاستا در اینحا به قیاس استفاده می‌شود که بیت‌کوین نوعی طلای دیجیتال است (اگر چه برخی از اشکالات قابل توجه طلا به شدت با این چارچوب مخالف هستند). همانطورکه Wences Casares مدیرعامل PayPal و مدیر عامل شرکت Xapo Casares در گذشته گفته‌است که این ایده بیت کوین در نهایت به یک انبار ارز جهانی و غیرسیاسی ارز تبدیل خواهد شد.

در این نقطه از گفتگو بود که تومان به طور موثر پرسید چه زمانی جامعه بیت‌کوین تصمیم گرفت تا از ریشه‌های فهرست بلاک‌چین و کریپتو-آنارشیسم دور شود. به هر حال، آن‌هایی که این ایدئولوژی‌ها را دنبال می‌کنند تمایل دارند اهمیت حریم خصوصی را بالاتر از همه چیز قرار دهند.

پوالاستا پاسخ داد: تفاوت اساسی بین آنچه که بیت‌کوین انجام می‌دهد و آنچه که بسیاری از پروژه‌های دیگر انجام می‌دهند و مهم‌ترین نکته اساسی این است که ما سیستم را نابود نمی‌کنیم . «این واقعا، بسیار ریسک پذیر است.»

ریاضیدان Block stream بعدها اضافه کرد: « دیدگاه در میان اکثر افرادی که می‌شناسم این نیست که آن‌ها به حریم خصوصی و یا قابلیت تغییرپذیری اهمیت نمی‌دهند – – آن‌ها بسیار اهمیت می‌دهند – – اما آن‌ها بیت‌کوین را در حال حاضر به عنوان چیزی در دوران کودکی می‌بینند که بسیار شبیه به یک آزمایش تکنولوژی جالب است. اما این چیزی است که نمی‌تواند شکست بخورد، یا این یکی است که بهتر است شکست بخوریم. و این امر بر همه چیز برتری دارد.»

پوالاستا تا آنجا پیش رفت تا بگوید که در نظر او، جهان شانس دیگری برای ترویج ایده رمزنگاری غیر متمرکز در وضعیتی نخواهد داشت که در آن بیت‌کوین شکست می‌خورد.

پوالاستا می‌گوید: « واقعا، من به لحاظ درک عمومی و اتخاذ جهانی فکر می‌کنم، اگر قرار بود بیت‌کوین روی صورتش بیفتند، به خصوص بعد از ده سال، بسیار بد خواهد بود.»

حفظ  و نگهداری غیر متمرکز سازی بیت کوین

به گفته پوالاستا ، تمایل به به حداقل رساندن هزینه مشارکت در شبکه بیت‌کوین در تلاش برای حفظ سطح مفید عدم تمرکز وجود دارد.

پوالاستا می گوید: « ما به بهینه سازی انتشار شبکه خیلی اهمیت می دهیم.» « ما توجه زیادی در مورد به حداقل رساندن پهنای باند داریم، در مورد به حداقل رساندن استفاده از فضای دیسک و استفاده از منابع CPU و چیزهایی مانند آن بیشتر از پروژه‌های کوچک که بیشتر مایل به ایجاد این بـِده‌بــِستان به نفع تکنولوژی یا تکنولوژی قابل تعویض هستند، اهمیت می‌دهیم.»

پوالاستا افزود که این دیدگاه بخشی از ویژگی‌های جامعه بیت‌کوین است، اما به نگرانی‌های مقیاس پذیری نیز بستگی دارد. و کاربران بیشتری از بیت‌کوین در مقایسه با هر شبکه دیگر از ارزهای رمزنگاری استفاده می‌کنند، بدین ترتیب نگرانی‌های مربوط به مقیاس‌پذیری بلاک‌چین بیشتر مربوط به آلت‌کوین‌ها هستند که تا کنون کشش زیادی به دست نیاورده اند.

این نگرانی‌ها پیرامون مقیاس پذیری، جنبه کلیدی جنگ اندازه بلوک بودند که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ در جامعه بیت کوین رخ داد و در نهایت منجر به ایجاد آلت‌کوین نقدی شد (که در کوتاه‌مدت به بیت‌کوین آسیب رساند).

قابل‌ذکر است که ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت‌کوین وقتی اظهار داشت که کاربران سیستم نقدی دیجیتال او ممکن است در نهایت در مورد این مسئله در طول زمان «بسیار مستبد» شوند.

پوالاستا در مصاحبه با مونرو که اخیراً انجام داده است گفت که :«حتی خسارت‌های عملکرد تک درصدی هم چیزی نیست که ما مایل به پذیرش آن باشیم.»

پوالاستا همچنین اشاره کرد که برگرداندن تغییراتی که قبلا به بیت‌کوین انجام‌شده دشوار است و به همین دلیل تمایل به صبور بودن با تحقیق وجود دارد. یک نفر ممکن است در نهایت روشی کارآمد برای اجرای یک ویژگی جدید یا ایده چند ماه یا چند سال بعد از توانایی اضافه کردن این ویژگی کشف کند. بهبود حریم خصوصی، یک مثال مفید در اینجا است، به عنوان یک روش کارآمدتر برای اجرای این بهبود (پی دی اف)توسط محققین (از جمله پوالاستا) در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

اگرچه پیشرفت ممکن است به نظر برسد به سرعت حلزون پیش می‌رود، اما هنوز پیشرفت زیادی در توسعه پروتکل بیت‌کوین در طول سال‌ها وجود داشته‌است. به عنوان مثال، شبکه صاعقه می‌تواند پاسخ بیت کوین به آلت کوین های متمرکز بر پرداخت سریع‌تر و ارزان‌تر باشد (که قبلا از پرداخت آلت‌کوین‌ها در یک فروشگاه آنلاین پیشی گرفته‌است)و پوالاستا روند پیشرفت مربوط به حریم خصوصی برای بیت‌کوین مانند امضا اسنور و ریشه‌اصلی را در طول ظاهر خود در سخنرانی مونورو پوشش داد.

توجه: اگرچه در زمان مصاحبه گفت و گوی مونورو توسط پوالاستا ذکر نشده است، یک تفاوت کلیدی دیگر بین بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها وجود دارد و آن امنیت از نظر مقدار قدرت درهم‌سازی است که به خاص به یک شبکه خصوصی از آلت‌کوین‌ها به منظور رمزگذاری در بالای سطح امنیت ارائه شده و توسط بیت‌کوین انجام می‌شود. البته، امنیت نسبی بیت کوین می‌تواند به عنوان یک اثر جانبی از تمرکز توسعه دهندگان بر روی ثبات و صحت تشخیص داده شود.