تناقض انتخاب (سخنرانی Ted)

تناقض انتخاب (سخنرانی Ted)

تناقض انتخاب | سخنرانی تد

بِری شوارتس (Barry Schwartz) زادهٔ ۱۵ اوت ۱۹۴۶ روان‌شناس آمریکایی و استاد کالج سوارثمور است. او بیش از چهل سال در کالج سوارثمور روان‌شناسی تدریس کرده‌است. شوارتس نویسندهٔ چندین کتاب از جمله، تناقض انتخاب و چرا کار می‌کنیم می‌باشد. به‌گفتهٔ تد، «شوارتس با مطالعهٔ پیوند میان اقتصاد و روان‌شناسی، دیدی شگفت‌انگیز از زندگی امروزی ارائه می‌کند».

او همچنین در کالج سوارثمور به تدریس نظریه اجتماعی و کنش اجتماعی می‌پردازد. از او بطور مرتب مقاله‌هایی در نیویورک تایمز چاپ می‌شود.

شوارتس در کتاب «تناقض انتخاب: چرا بیشتر کمتر است» به وضعیت زندگی در جوامعی می‌پردازد که شهروندانشان از آزادی عمل و قدرت انتخاب بالایی برخوردارند و در عین حال افسردگی در آن‌ها تقریباً همه‌گیر شده‌است. شوارتس این وضعیت را «فوران انتخاب» می‌نامد که در آن افراد با انتظارات بالا خودشان را با دیگران مقایسه کرده و احساس ناخشنودی می‌کنند. راه‌حل شوارتس بسنده کردن به یک چیز قابل قبول است در عین حال که می‌دانیم چیزی بهتر از آن هم وجود دارد.

برای پخش ویدئو Ted روی دکمه play کلیک کنید!

شوارتز در این سخنرانی Ted در مورد دلایل اینکه چرا انتخاب مردم را بدبخت می کند صحبت می کند:
۱- پشیمانی و پشیمانی پیش بینی شده
۲-هزینه فرصت ها
۳- بالا رفتن توقعات
۴-سرزنش خود
از دلایلی هستند که شوارتز به آنها اشاره می کند.
در دنیای امروز افسردگی در این نسل بیداد می کند و عامل این افسردگی و همین طور خودکشی این است که مردم تجربیات ناامید کننده ای دارند چرا که استاندار هایشان بالا رفته و وقتی می خواهند این تجربیات را برای خودشان تحلیل کنند، فکر می کنند مقصر خودشان هستند و نتیجه این می شود که عملکردمان به طور عینی در مجموع بهتر است و حالمان بدتر!
او در انتها می گوید: جمله ای که ابتدای این تد (the paradox of choice) گفتم که انتخاب بیشتر باعث آزادی بیشتر می شود و آزادی بیشتر رفاه را بالاتر می برد . غلط است !‌ بحثی نیست که انتخاب داشتن بهتر از نداشتن است اما نتیجه اش این نیست که هرچی بیشتر انتخاب داشته باشیم بهتر است.

 

برای دانلود فیلم کلیک کنید: