ثروتمندترین زنان جهان | ۱۰ زن ثروتمند

ثروتمندترین زنان جهان

امسال ۲۳۴ زن در لیست زنان ثروتمند قرار دارند و چهره آشنایی به عنوان ثروتمندترین زنان جهان به چشم می خورد. با وجود بازارهای متلاطم و حتی پر آشوب تر، طبق فهرست جدید مجله فوربس تنها نصف آن ۲۳۴ زن میلیارد آن هم خیلی کم‌تر از یک سال پیش ثروت دارند. با این حال، آلیس والتون با این روند مخالف بود. او که وارث بخشی از ثروت والمارت است، امسال به عنوان ثروتمندترین زن جهان شناخته می‌شود که نسبت به دومین زن ثروتمند سال گذشته، برتری دارد. او در حدود ۵۴.۴ میلیارد دلار دارایی دارد یعنی ۱۰ میلیارد دلار بیش از یک سال پیش. او با فرانسواز بتانکورت میرز، وارث اورئال که دومین زن ثروتمند در سال ۲۰۲۰ است، برابری می‌کند. فوربس از قیمت‌های سهام و نرخ ارز از هجدهم مارس ۲۰۲۰ برای محاسبه ارزش خالص دارایی این افراد استفاده کرد. در این مقاله قصد دازیم شما را با ۱۰ زن ثروتمند براساس رده بندی نشریه فوربز آشنا کنیم.

ثروتمندترین زنان جهان | ۱۰ زن ثروتمند

 

در میان زنانی که در صدر این لیست قرار دارند، وارث بی ام و، سوزان کلاتن، یکی از بزرگ‌ترین موفقیت های سهامی را در میان نوسانات بازار سهام ناشی از ویروس کرونا به دست آورد. سهام بی.ام. دبیلو از ماه ژانویه تا کنون بیش از یک سوم کاهش‌یافته و به کاهش ارزش خالص کلوتن به ۱۶.۸ میلیارد دلار، یعنی چهار میلیارد دلار کم‌تر از یک سال پیش، کمک کرده‌است. در ایالات‌متحده، ثروت الاین وین میلیاردر لاس وگاس نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد کاهش‌یافته است، طوری که در چند ماه گذشته سهام این تاسیسات به طور چشمگیری کاهش‌ یافت. اما برخی دیگر، مانند ژونگ هوایجوان، رئیس شرکت داروسازی هانسو چین، به طور قابل‌توجهی بیش از یک سال پیش دارایی دارند. در ژوئن ۲۰۱۹، هانسو در اولین عرضه عمومی خود در هنگ‌کنگ یک میلیارد دلار سود کرد از آن زمان به بعد سهامش بیش از ۲۵ درصد افزایش یافت. ارزش ژونگ ۱۴.۶ میلیارد دلار است.
امسال ۲۳۴ زن این فهرست را تشکیل داده اند که نسبت به ۲۴۴ زن سال گذشته ریزش داشته اند. به عنوان یک گروه، ارزش این زنان در این فهرست ۹۲۷.۴ میلیارد دلار است. علی‌رغم بی‌ثباتی اقتصادی اخیر، آن‌ها در مجموع ۲۹.۴ میلیارد دلار غنی‌تر از سال گذشته هستند. هفت زن دیگر در سال جاری یا با همسر، فرزند و یا خواهر و برادرشان در ثروت خود سهیم هستند که کم‌تر از ۹ زن است که در سال گذشته در ثروت خود سهیم بودند. نوزده زن در لیست هستند. از این میان، ثروتمندترین تازه‌وارد، جولیا کوچ است که ثروت شوهرش دیوید کوچ را پس از مرگ او در آگوست سال ۲۰۱۹ به ارث برد. یک تازه‌وارد مشهور دیگر: مکنزی بزوس که بعد از طلاق با ثروتمندترین مرد دنیا، جف بزوس، ثروت کلانی به دست آورد.همچنین نیرجا ستهی که هم‌کار شرکت مشاوره و برون سپاری فن‌آوری اطلاعات سینتل را با همسرش بهارات دسای تاسیس کرد، در لیست جدید قرار دارد. ستهی یکی از ۶۷ زن خود ساخته ای است که در سال جاری در فهرست زنان خود ساخته قرار گرفته‌اند. این تعداد کمی کم‌تر از ۶۸ زن خودساخته سال گذشته ‌است.
کان یینگ نیز یک تازه‌وارد خودساخته است که با همکاری همسرش چین یینگلین در لیست میوآن فود (‏جنگل‌های مویوآن)‏ قرار دارد. سهام میوآن فود که در کار پرورش‌ خوک است، نسبت به سال گذشته تقریباً سه برابر شد و ثروت خالص او را به ۱.۴ میلیارد دلار رساند.
اینها ده تن از ثروتمندترین زنان جهان هستند:

۱- آلیس والتون

خالص دارایی: ۵۴.۴ میلیارد دلار
کشور: ایالات‌متحده
​​​​​​​​منبع ثروت: والمارت
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​او تنها دختر بنیانگذار والمارت، سام والتون، امسال پس از از از دست دادن آن جایگاه به وارث اورئال، فرانسواز بتانکورت مایرز در سال ۲۰۱۹، عنوان خود را به عنوان ثروتمندترین زن جهان معرفی میکند. با وجود آشفتگی اخیر در بازار، والتون از سال گذشته شاهد افزایش ۲۳ درصدی ثروت خود بوده‌است. والتون، که در والمارت نقشی ندارد، به رهبری برنامه‌ای در بنیاد خانواده والتون کمک می‌کند که سیصد میلیون دلار اوراق‌قرضه صادر خواهد کرد تا به مدارس چارتر در سرمایه‌گذاری و نوسازی امکانات کمک کند.

۲- فرانسوا بتانکور می‌یر ​​​​​​​​

خالص دارایی: ۴۸.۹ میلیارد دلار
کشور: فرانسه
منبع ثروت: اورئال
​​​​​​​​نوه بنیانگذار اورئال، یوجین شولر، در سال ۲۰۱۷ پس از مرگ مادرش لیلیان بتانکورت، که در آن زمان ثروتمندترین زن دنیا بود، وارث ثروتمند اورئال شد. ثروت بتانکورت میرز از سال گذشته در میان بیماری همه‌گیر کروناویروس، چهارصد میلیون دلار کاهش‌یافته است؛ چرا که سهام این غول لوازم آرایشی در دو هفته نخست ماه مارس دوازده درصد کاهش داشته‌است. این شرکت در ماه مارس اعلام کرد که کارگاه‌هایش شروع به ضد عفونی‌کننده دستی برای حمایت از نیازهای مقامات بهداشت فرانسه و اروپا خواهند کرد.

۳- جولیا کوچ

​​​​​​​​خالص دارایی: ۳۸.۲ میلیارد دلار
​​​​​​​​کشور: ایالات‌متحده
​​​​​​​​منبع ثروت: صنایع کخ
​​​​​​​​​​​​​​​​پس از اینکه کخ و سه فرزندش ۴۲ درصد از سهام صنایع کخ را از شوهرش دیوید که در آگوست ۲۰۱۹ در سن ۷۹ سالگی فوت کرد به ارث بردند، کخ به جرگه میلیاردها پیوست. کخ در دهه ۱۹۸۰ به شهر نیویورک رفت و به عنوان دستیار طراح مد آدولفو مشغول به کار شد.

۴- مکنزی بزوس

​​​​​​​​خالص دارایی: ۳۶ میلیارد دلار
​​​​​​​​کشور: ایالات‌متحده
​​​​​​​​منبع ثروت: آمازون
​​​​​​​​بزوس پس از جدایی از جف بزوس موسس آمازون در جولای ۲۰۱۹ اولین کار خود را شروع کرد. این رمان‌نویس وارث یک چهارم سهام شوهر سابقش در این غول تجارت الکترونیک بوده است. مکنزی قرارداد واگذاری سهام را امضا کرد و قول داد که حداقل نیمی از ثروت خود را در می ۲۰۱۹ ببخشد.

۵- ژاکلین مارس

​​​​​​​​خالص دارایی: ۲۴.۷ میلیارد دلار
​​​​​​​​کشور: ایالات‌متحده
​​​​​​​​منبع ثروت: آب‌نبات، غذای حیوانات خانگی
​​​​​​​​مارس و برادرش، جان، هر کدام یک سوم از ۳۵ میلیارد دلار (‏فروش)‏شرکت آب‌نبات معروف به عابر پیاده و میله‌های راه شیری را به ارث بردند. برادر مرحومش فورست یک شرکت غذای خانگی بزرگ و مراقبت از دامپزشکی نیز دارد. ژاکلین مارس حدود بیست سال برای این شرکت کار کرد و تا سال ۲۰۱۶ در هیات‌مدیره خدمت کرد.

۶- یانگ هویان

​​​​​​​​خالص دارایی: ۲۰.۳ میلیارد دلار
​​​​​​​​کشور: چین
​​​​​​​​منبع ثروت: املاک و مستغلات
​​​​​​​​این مالک سی و هشت ساله صاحب ۵۷ درصد از سهام است و عضو هیات‌مدیره املاک کشور و صاحب املاک و مستغلات در هنگ‌کنگ است که توسط پدرش تاسیس شده‌است. این شرکت در واکنش به پاندمی ویروس کرونا، ایستگاه‌های اتوماتیک خدمات غذایی را در ووهان (‏جایی که این ویروس از آنجا منتشر شد)‏ برای تغذیه کارکنان پزشکی چینی تاسیس کرد.

۷- کیت سوزان

​​​​​​​​خالص دارایی: ۱۶.۸ میلیارد دلار
​​​​​​​​کشور: آلمان
منبع ثروت: بی.ام.دبلیو و PHARMACEUTICALS
​​​​​​​​او که وارث بی.ام. دبیلو است، در سال گذشته شاهد سقوط بیست درصدی ارزش دارایی هایش خود بوده‌است. با کاهش فروش خودرو در بحبوحه این بیماری همه‌گیر، سهام بی.ام.دبلیو در نیمه نخست ماه مارس ۲۴ درصد کاهش یافت.کلاتن همچنین تنها مالک و معاون رئیس شرکت دارویی و شیمیایی آلتانا است.

۸- لورن پاول جابز

​​​​​​​​خالص دارایی: ۱۶.۴ میلیارد دلار
​​​​​​​​کشور: ایالات‌متحده
​​​​​​​​منبع ثروت: اپل، دیزنی
​​​​​​​​بیوه یکی از بنیانگذاران سابق اپل، استیو جابز.
لورن پاول ریاست شرکت امرسون کوشالرا بر عهده دارد که یک شرکت ترکیبی بشردوستانه و سرمایه‌گذاری با مسئولیت محدود می‌باشد و در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد. پاول جابز در مورد ثروت خود در ماه فوریه به نیویورک‌تایمز گفت: «من علاقه‌ای به ساختارهای ثروت موروثی ندارم و فرزندانم این را می‌دانند. استیو نیز علاقه‌ای به این موضوع نداشت. بعد از مرگ من این داستان در خانواده ما تمام می شود.» ثروت او از سال گذشته به میزان ۲.۲ میلیارد دلار به دلیل کاهش قیمت سهام دیزنی کاهش یافت.

۹- ژونگ هییوسان

​​​​​​​​خالص دارایی: ۱۴.۶ میلیارد دلار
​​​​​​​​کشور: چین
​​​​​​​​منبع ثروت: داروسازی
​​​​​​​​ژونگ ریاست داروسازی هانسو را بر عهده دارد که داروهای سرطانی، روان گردان، ضد دیابت و داروهای دیگر را تولید می‌کند. این سهام از اوایل ژانویه تا اواسط مارس، زمانی که ویروس کرونا در کشور یش‌ترین شیوع را داشت، ۱۰ درصد افزایش یافت. ژونگ با سان پیائویانگ، رئیس بیلیونر مرکز پزشکی هنگروی ازدواج کرد.

۱۰- جینا راینهارت

​​​​​​​​خالص دارایی: ۱۳.۱ میلیارد دلار
​​​​​​​​کشور: استرالیا
​​​​​​​​منبع ثروت: معدن
​​​​​​​​جینا راینهارت ، ثروتمندترین فرد استرالیا، ثروت خود را بر اساس سنگ‌آهن بنا کرد. دختر یک کاشف مشهور سنگ‌آهن به نام لانگ هنکاک، از سال ۱۹۹۲ ریاست شرکت معدن و کشاورزی گروه پیش‌بینی هانکوک را بر عهده داشته‌است. سال گذشته با شیوع این بیماری و افت ارزش صنعت سنگ‌آهن، ثروت رینهارت دو میلیارد دلار کاهش یافت.