ثروتمندترین ورزشکار جهان مایکل جردن

ثروتمندترین ورزشکار جهان مایکل جردن

مایکل جردن در طول دوران سلطه گری شبکه‌های تلویزیونی را به پربیننده ترین برنامه ها تبدیل کرده بود. او با حضور بیست و نه میلیون تماشاگر در هر بازی در سال ۱۹۹۸، در چهار فینال به با بالاترین رتبه اتحادیه ملی بسکتبال دست یافت. وقتی زمان بازنشستگی شیکاگو بولز را برای همیشه ترک کرد، آمار بینندگان چهل و پنج درصد افت داشتند. دو دهه بعد از آن، اتحادیه بسکتبال باز هم نتوانست با فینالیست هایی همچون گلدن استیت واریورز در مقابل کلولند کاوالیرز با بالاترین امتیاز به آن آمار نزدیک شود با اینکه این قهرمانان در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بیست میلیون بیننده جذب کردند. این آخر هفته، با تعطیل شدن دنیای ورزش، مایکل دوباره به جایگاه خود برگشته است. مجموعه مستند ده قسمتی پر استقبال “آخرین رقص”، که فصل پایانی قهرمانی جردن را نشان می دهد، یکشنبه‌شب از شبکه ESPN با چند اپیزود آغاز می‌شود. این مجموعه هر یکشنبه‌شب تا هفدهم ماه مه پخش خواهد شد و در نت فلیکس در خارج از ایالات‌متحده موجود است. پخش این مستند در واقع برای اواخر ماه ژوئن برنامه‌ریزی شده‌بود، اما ESPN، که از کمبود برنامه‌نویس بخاطر مشکلات ناشی از قرنطینه کرونا ویروس رنج می‌برد، پس از درخواست طرفداران رسانه‌های اجتماعی برای انتشار، دوباره برنامه‌ریزی کرد. این فیلم عمق رابطه عاشقانه مردم با این ستاره ۵۷ ساله را نشان می دهد. این ستاره در زمان بازنشستگی اش در سال ۲۰۰۹ وارد تالار مشاهیر شد و یک یادبود افسانه‌ای اینترنتی راه انداخت و تبدیل به ثروتمندترین ورزشکار جهان شد.

ثروتمندترین ورزشکار جهان مایکل جردن

 

حامیان

تیم بسکتبال جردن را مشهور کرد اما حامیانش او را ثروتمند کردند. نزدیک به چهار دهه، او ۱.۷ میلیارد دلار از برندهای مختلفی مانند نایکی، کوکاکولا، مک‌دونالد، ویتانس، شورلت دریافت کرد، و هنوز هم با نایکی، هانز، گاتورید و آپرداک قراردادهایی دارد.

(‏افسانه یونان)‏ الهه پیروزی

​​​​​​​​نایکی همیشه بزرگ‌ترین حامی جردن بوده‌است. اولین قرارداد پنج ساله او در سال ۱۹۸۴ به امضا رسید که پرداخت سالانه به ارزش ۵۰۰،۰۰۰ دلار (‏حدود ۱.۲ میلیون دلار به دلار امروز) ‏بود. سهم او در سال گذشته ‏توسط فوربز ۱۳۰ میلیون دلار اعلام شد که چهار برابر لی بورن جیمز است که دومین قرارداد بزرگ کفش بسکتبال را دارد. ​نایکی مدل جردن را با ۱ / ۳ میلیارد دلار درآمد کلی در سال مالی منتهی به می ۲۰۱۹، یعنی ده درصد افزایش نسبت به سال قبل، به یک تجارت مستقل عظیم تبدیل کرد. براساس گزارش‌های اخیر نایکی حتی با تاثیر ویروس کرونا، فروش در سال مالی جاری خوبی خواهد داشت. این شرکت گفت که این برند در اواخر سال ۲۰۱۹، اولین کوارتر میلیارد دلاری خود را داشت و جردن را عامل محرک رشد در نتایج سه‌ماهه اخیر نشان داد.

هورنت

جردن انتظار داشت که در سال ۲۰۰۳ وقتی برای همیشه بازنشسته می شود به نقش خود به عنوان مدیر اجرایی و مالک تیم بسکتبال واشنگتن بازگردد اما صاحب آن زمانش ایب پولین، او را مجبور به ترک این تیم کرد. سه سال بعد او برگشت و از شارلوت بوباکیت که از آن زمان به هورنت تغییر نام داده شده‌بود، سهام کوچکی خرید. او در سال ۲۰۱۰ در قراردادی به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار کنترل اکثریت تیم را به دست گرفت. او در نهایت سهم خود را به ۹۰ درصد رساند. سرمایه‌گذاری او با سه رویداد بزرگ آغاز شد: قرارداد جدید چانه‌زنی جمعی در سال ۲۰۱۱ که سهم بازیکنان را از ۵۷ درصد به ۵۰ درصد کاهش داد. سقوط بالمر، که پس از پرداخت ۲ میلیارد دلار از سوی استیو بالمر، مدیرعامل سابق مایکروسافت در سال ۲۰۱۴ برای لس‌آنجلس کلیپرز رخ داد، بیش از سه برابر رکورد قبلی تیم بسکتبال بود و یک قرارداد تلویزیونی جدید تیم بسکتبال با ESPN و TNT که ارزش پیمان قبلی را سه برابر کرد. جردن در ماه سپتامبر در برخی از سهام شرکت هورنتس شرکت کرد و موافقت کرد که بیست درصد تیم را به ارزش ۱٫۵ میلیارد دلار به مدیران صندوق های تامینی مستقر در نیویورک، گب پلوتکین و دانیل ساندهایم واگذار کند.

سرمایه گذاری

​​​​​​​​در حالی که هورنتز بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری جردن است، او به تنهایی در  سرمایه‌گذاری برای ساتوردار، یک تامین‌کننده داده ورزشی مستقر در سوئیس، شرکت کرده‌است؛ برند هدفون گیگستر، یک بازار مستقر در سان‌فرانسیسکو برای استعدادهای مستقل تکنولوژی است و جردن در سال ۲۰۱۸ به عنوان یک سرمایه‌گذار در شرکت شیوماتیک که شرکت مادر تیم ملی اسپورت است و به تازگی ۳۲۰ میلیون دلار ارزش داشته‌است به یکی از همرزمان ان‌بی‌ای مجیک جانسون پیوست. جردن و سه مالک دیگر،جانجی بوز لس‌آنجلس لیکرز، ویکس گروسبک میلواکی باکس ویز اسنتز و بوستون سلتیکس سال گذشته یک برند درجه یک بنام تکوئیلا، سینکورو را راه‌اندازی کردند. گران‌ترین بطری موجود در این خط تولید، اکسترا آرنجو، به قیمت ۱۶۰۰ دلار به فروش می‌رسد. ​درک جتر، یکی از دوستان قدیمی جردن، مدیر عامل باشگاه است و صاحب چهار درصد  از تیم است در حالی که جردن مالک کم‌تر از یک درصد است. این بازی برای جردن بازگشت به بیس بال است که یک سال برای تیم شیکاگو وایت سوکس در سال ۱۹۹۴ بازی کرد. او سال بعد با یک خبر رسمی دو کلمه‌ای به یاد ماندنی به تیم بولز پیوست: ” من برگشته‌ام”.

جردن همچنین صاحب نمایندگی خودرو و شریک گروه رستوران کورنرستون است که پنج شعبه با برند جردن را اداره می کند.

تیم شیکاگو بولز

مایکل نه تنها (‏میداس تاچ)‏را در حساب بانکی خود دارد، بلکه جادوی او به دیگران کمک کرده تا دارایی‌های میلیارد دلاری خود را بسازند. در سال ۱۹۸۵، سال پس از آماده سازی جردن، جری راینسدورف رهبری یک گروه سرمایه گذاری را که ۱۶ میلیون دلار برای بولز پرداخت کرده بود را بر عهده گرفت. در آن سال چهار تیم بسکتبال از جمله میلواکی، دنور و یوتا – فروخته شدند و بولز ارزان‌ترین تیم بود. وقتی جردن برای دومین بار پس از فصل ۱۹۹۸ – ۱۹۹۷ بازنشسته شد، تیم بولز با ارزش ترین تیم بسکتبال ملی بود، در حالی که این تیم تنها یک‌بار از آن زمان به فینال کنفرانس شرقی رسیده و ارزش آن همچنان رو به افزایش است، حتی اگر در غیاب جردن، تیم بولز از نظر ارزش از تیم نیویورک نیکس، لس‌آنجلس لیکرز و گلدن استیت واریورز پیشی گرفته است. این تیم در ماه فوریه با ارزش سالانه ۳.۲ میلیارد دلار در فوربس در رده چهارم قرار گرفت و بازده سالانه برای رینسدورف ۱۷ % در برابر ۶.۷ % برای شاخص اس.پی ۵۰۰ قبل از سود سهام را تولید کردند.

بشردوستی

سهم چند میلیون‌دلاری جردن از درآمد حاصل از “رقص آخر” همگی به بخش خیریه اعطا از جمله کودکان که در حمایت از توسعه ملی و گروه شارلوت و شیکاگو هستند، اعطا خواهد شد و همچنین سایر افراد ذی‌نفع که هنوز شناسایی نشده‌اند. جردن با تعهد پرداخت حقوق به سایر مالکان  تیم بسکتبال برای بازی‌های از دست رفته در زمان توقف ویروس کرونا به آن‌ها خواهد پیوست و باشگاه به تلاش‌های امدادی در کارولینا کمک کرده‌است. در سال‌های اخیر، او هفت چهره را برای تلاش‌های امداد رسانی به طوفان در باهاما و کارولینا مورد بررسی قرار داد و به مدت سه دهه به عنوان اهدا کننده و دریافت‌کننده صدها آرزو، با بنیاد آروزیت را بساز هم‌کاری داشته‌است. اولین مرکز از دو مرکز پزشکی خانواده “مایکل جردن” در ماه اکتبر افتتاح شد تا به اعضای محروم جامعه خدمت کند. جردن ۷ میلیون دلار به این پروژه کمک کرده‌است. این کلینیک عمل عادی خود را در طی پاندمی ناشی از ویروس کرونا متوقف کرده و به عنوان مرکز ارزیابی بیماران با علائم تنفسی یا ارجاع پزشک خدمت می‌کند.