رمز و راز شاد زیستن

رمز و راز شاد زیستن

رمز و راز شاد زیستن

استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد, نویسنده ی کتاب پرفروش تلو تلو خوردن بر شادکامی (Stumbling on Happiness) که به بیش از ۳۰ زبان زنده ی دنیا ترجمه شده است، نویسنده ی مقاله های متعددی برای روزنامه ها و مجلات از جمله نیویورک تایمز، از جمله فعالیت های دن گیلبرت (Daniel Todd Gilbert)، روانشناس ۵۹ ساله ی آمریکایی می باشد.
دن گیلبرت که تا کنون ۳ بار در کنفرانس تد سخنرانی کرده است، بیان می کند که اعتقادات ما در مورد چیزی هایی که ما را خوشحال می کنند غالبا غلط هستند در این ویدئو هم با ما همراه باشید با عنوان رمز و راز شاد زیستن.

 

برای پخش ویدئو Ted روی دکمه play کلیک کنید!

 

برای دانلود فیلم کلیک کنید:

این فرضیه ای است که او در تحقیقات جذاب و کتاب خود از آن حمایت می کند.او اعتقاد دارد که ما در جستجوی خود برای خوشبختی نقشه ی اشتباه در دست داریم 
و دقیقا همان طور که خطاهای بصری چشمان ما را گول می زنند، در تصمیم گیری برای یافتن خوشبختی مشکل داریم. او بیان می کند که مغزهای ما به صورت سیستماتیک در مورد چیزی که ما را خوشحال می کند اشتباه می کنند و این خصلت در قدرت شناخت، ما انسان ها را در پیش بینی سعادت خود بسیار ضعیف می کند.

شاید زمانی که دن گیلبرت در نوزده سالگی، تحصیل را رها کرد و تصمیم گرفت به نویسنده داستانهای علمی تخیلی تبدیل شود، نمی‌دانست که چه رویدادهای ساده‌ای می‌توانند سرنوشت زندگی‌اش را تغییر دهند.


 تحقیقات وی با استفاده از روانشناسی و علوم اعصاب انجام شده و با آزمایش های منحصر به فرد تکمیل شده، اما چیزی که کار وی را متمایز می کند شیوه ی ارائه وی است. شیوه ی مشارکت دادن شنوندگان و مثال های قابل درک و معمولا خنده دار دن گیلبرت در مورد رفتار انسان ها چیزی است که باعث می شود اکثر شنوندگان و خوانندگان کتاب های وی با موضوع مورد بحثش ارتباط برقرار کنند.

دن گیلبرت توضیح می‌دهد که عموم انسانها،‌ تجربه‌ی شادمانی را به دست یابی به هدف‌های خود منوط می‌کنند. اینکه بتوانند به هدف‌های مالی و آرزوها و پیشرفت‌هایی که مد نظر دارند دست پیدا کنند. حتی به فرض اینکه بخشی از ما، پس از دستیابی به اهداف خود، شادمانی را تجربه کنیم، بخش عمده‌ی این شادمانی، ناشی از این مسئله است که حالا که به هدف‌ها و آرزوهای خود دست یافته‌ایم، به خودمان اجازه می‌دهیم که خوشحال باشیم و شادمانی را تجربه کنیم.