روندهای برتر بازار در دوران کرونا

روندهای برتر بازار در دوران کرونا

اقتصاد آمریکا و بازار کار یک رکود بسیار غیر معمول را تجربه می‌کنند. (گرچه به طور کلی اقتصاد دنیا تحت تاثیر این پاندمی قرار گرفته و بازارهای متعددی را دچار رکود کرده است.) با ادامه خروج از بحران کرونا، در این مقاله روندهای برتر بازار در دوران کرونا که مربوط به بازار کار آمریکا می باشد را با هم بررسی می کنیم.

روندهای برتر بازار در دوران کرونا

 

این ده روند برتر بازار در دوران پاندمی عبارتند از:

  1. پس از مارتن استخدام تابستانی، افزایش کار بین ماه‌های فوریه و آوریل کند شده‌است، بیش از بیست و دو میلیون شغل از دست رفته ‌است. بین ماه‌های مه و آگوست، ۵۲ درصد از مشاغل از دست رفته بازیابی شدند. اما داده‌های سپتامبر و اکتبر نشان می‌دهند که این احیا کند شده‌ است. اشتغال ایالات‌متحده هنوز یازده میلیون نفر کم‌تر از دوره قبل از کرونا است. نرخ بیکاری در ماه سپتامبر به ۷.۹ درصد کاهش یافت.
  2. هنوز پیدا کردن کارگران واجد شرایط دشوار است، در این رکود اقتصادی، بازار مانند دوران بیکاری رفتار نمی­کند. در عوض، پیدا کردن کارگران واجد شرایط دشوار است، نرخ بیکاری بالا است و پیدا کردن کار دشوارتر است. دلایلی برای ترک کار وجود دارد. بیکاری بالا به طور معمول به معنای تعداد زیادی جوینده کار در ازای هر شغل است. در این بحران، چنین چیزی اتفاق نیفتاده است. بسیاری از افرادی که به عنوان بی‌کار فهرست شده‌اند به طور فعال یا جدی به دنبال کار نیستند. چرا؟ سه دلیل: بسیاری از افراد که بیکار به حساب می آیند خشمگین هستند و انتظار دارند شغل خود را بازیابند. دلیل دوم و منحصر به فرد این بیماری همه گیر، برخی از کارگران مزایای بیکاری زیادی دریافت می کنند. با توجه به خطرات مسری و نبود پرستاران کودکان، این کارگران از بازگشت به کار کمتر تمایل کمتری دارند. سه، مزایای بیکاری بالا ممکن است انگیزه کارگران بیکار را برای بازگشت به کار کاهش دهد. بنابراین، در حالی که تعداد کارگران بیکار زیاد است، سهم بیکاران جویای کار بسیار کم‌تر از حد معمول است.
  3. نیروهای کار در حال ترک کار هستند و کاهش مشارکت نیروی کار برای زنان بیشتر از مردان است، که تا حدودی به خاطر بحران مراقبت از کودکان است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد مشارکت نیروی کار گروه ۶۵ + به طور قابل‌توجهی در طول دوران کرونا، بعد از بیش از بیست سال افزایش مستمر کاهش ‌یافته است. در این رکود، با افت قیمت خانه و سهام مانند رکود بزرگ ۲۰۰۹ – ۲۰۰۸ آسیب آنقدر بحرانی نبود. رکود جهانی بازنشستگی را به تاخیر نینداخته است. علاوه بر این، خطر کرونا برای افراد مسن‌تر ممکن است به دلیل نگرانی‌ها در مورد ابتلا، منجر به بازنشستگی شده باشد.
  4. کالاها و خدمات تغییر مکان داده‌اند، در اغلب مقاطع، مصرف کالا در حالی که مصرف خدمات به سختی افت می‌کند، از بین می‌روند. این بار عکس آن صادق است. بیشتر زیان‌ها در صنایع خدماتی بود که ناشی از رعایت فاصله اجتماعی بودند: سرگرمی، سفر، اقامت، رستوران‌های خدمات کامل، مراقبت‌های بهداشتی انتخابی و مراقبت از کودکان. از سوی دیگر، هزینه کردن برای کالاها به خصوص در کالاهای مربوط به اوقات فراغت رونق می‌یابد. در نتیجه، رشد اشتغال در صنایع مربوط به تولید، حمل و نقل، ذخیره‌سازی و فروش کالا بهتر از حد متوسط است. خرده ‌فروشی یک استثنا است، چرا که برخی از صنایع خرده‌ فروشی کاهش اشتغال زیادی را در ارتباط با تغییر سریع به خرید آنلاین تجربه کرده‌اند.
  5. بهبود k شکل در حال اجرا در معیارهای کاری کارگرانی است که جوان، زن و متعلق به یک گروه اقلیت هستند و یا تحصیلات کمتری تحت ‌تاثیر زیان شغلی قرار گرفته‌اند، زیرا آن‌ها بیشتر در صنایع ضربه سخت‌تر متمرکز شده‌اند. در نتیجه، این کارگران افزایش بیشتری را در نرخ بیکاری تجربه می‌کنند.
  6. کاهش حقوق و تقسیم دست‌مزد احتمالا ادامه خواهد یافت بسیاری از کارفرمایان قبلاً شروع به کاهش افزایش حقوق خود در بودجه کرده‌اند. همانند هر رکود اقتصادی، استخدام‌های جدید، به ویژه کارگران جدید بازار کار، احتمالا افت دست‌مزد بیشتری را نسبت به کارگران موجود و با تجربه تر تجربه خواهند کرد.
  7. دورکاری اکنون در حال رواج است، پس از هشت ماه، درک در میان اغلب کارفرمایان این است که کار از راه دور تاثیر منفی بر بهره‌ وری کارگران ندارد و شاید حتی آن را بهبود بخشد. در نتیجه، سهم رو به رشد کارفرمایان انتظار یک تغییر دائمی به سمت کار از راه دور را دارد و مایل است صد درصد کارگران مجازی را در هر جایی و حتی خارج از آمریکا استخدام کند. دورکاری بزرگ‌ترین میراث اقتصادی دوران کرونا ​بوده است.
  8. به دلیل این بیماری همه‌گیر، مراکز شهری در رکود شدیدی به سر می‌برند، افراد کمتری سر کار می‌آیند و در مراکز شهری پول خرج می‌کنند. کاهش استخدام های ایالات متحده از ابتدای شیوع همه گیر در شهرهای اصلی مناطق بزرگ مترو رخ داده است. در خارج از این مراکز شهر، فعالیت های استخدامی در حال حاضر بالاتر از سطح قبل از همه گیری است. رکود در مرکز شهر ادامه دارد و احتمالاً پیامدهای بلند مدتی برای جغرافیای کسب ‌و کار خواهد داشت.
  9. در مناطق شمال شرقی و اقیانوس آرام، که در آن گسترش ویروس زودتر رخ داده بود، سواحل فشار کاهش مشاغل را بر دوش داشتند و اقدامات فاصله گیری اجتماعی اجباری دولت، محدودتر بود.
  10. مناطق وسیع مترویی و مقصدهای تعطیلات بیش‌ترین آسیب را دیده‌اند. از دست دادن شغل در مقاصد تعطیلات بیشتر بوده ‌است، صنایعی که آسیب‌سختی دیده­اند عبارتند از سفر، اقامت، و نهارخوری سهم بزرگی از اقتصاد و در مناطق اصلی مترو هستند.

چشم‌انداز

​​​​​​​​رشد اقتصادی و احیای مشاغل در ایالات‌متحده همچنان در ماه‌های آینده با افزایش موارد کرونایی کاهش خواهد یافت، نرخ بیکاری همچنان بالا خواهد بود و کاهش انگیزه دولت ظرفیت مصرفی بسیاری از خانواده‌ها را محدود خواهد کرد. در سال ۲۰۲۱، خیلی چیزها به سرعت حل بحران کرونا بستگی دارد. در یک سناریوی خوش بینانه، این ویروس در طول سال خنثی خواهد شد (‏از طریق پیشرفت‌های علمی عمدی مانند یک واکسن قابل‌اعتماد یا درمان‌های موثر)‏، که منجر به بهبود شدید در صنایعی می‌شود که بیشتر تحت‌تاثیر این بیماری همه‌گیر قرار گرفته‌اند و کاهش نرخ بیکاری را به دنبال دارند. اما این سناریوی خوش بینانه خیلی قابل اعتماد نیست.