سرمایه گذاری روی طلا به روش وارن بافت

سرمایه گذاری روی طلا به روش وارن بافت

سرمایه گذاری روی طلا مسئله مهمی است که در این آشفته بازار و در کنار افزایش قیمت روزافزون این فلز گرانبها، خیلی از افراد به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری به آن فکر می کنند.

سرمایه گذاری روی طلا | وارن بافت

 

در آخرین فرم اعلام داوطلبانه ثروت و سرمایه شرکت برکشایر هاتاوی چند نکته شگفت انگیز وجود داشت. این فرم باید در سه‌ماهه کمیسیون اوراق بهادار و بورس توسط مدیران سرمایه‌گذاری نهادی با حداقل صد میلیون دلار در دارایی‌های تحت مدیریت پر شود. این گزارش موقعیت‌های سهام مدیریت را فهرست می‌کند (‏هر چند نه کوتاه) فرم برکشایر بازار را به دو دلیل شگفت‌زده کرد:

اول این که، برکشایر موقعیت خود را در چندین بانک از دست داد یا آن را اصلاح کرد.

دوم، این شرکت موضعی را در شرکت استخراج طلا، یعنی باریک گلد کورپ اضافه کرد.

تماس طلایی: آیا وارن بافت علیه آمریکا شرط‌بندی می‌کند؟

​​​​​​​​فهرست سهام برکشایر در فرم های اخیر ‏سهام‌های بانکی سبز هستند:

​​​​​​​​همانطور که می‌بینید، برکشایر جایگاه خود را در گلدمن ساکس بست. همچنین جایگاه خود را در جی.پی مورکان چیش و ولز فارگو بهبود بخشید. اما به دارایی‌های خود در شرکت آمریکایی اضافه کرد. اکنون BAC دومین شرکت بزرگ پس از شرکت اپل است. اما احمقانه است که بگوییم برکشایر بانک‌ها را رها کرده‌است.

ارزش سهام این بانک بیش از چهل میلیارد دلار است. علاوه بر این، برکشایر همچنان سهام دیگری در بخش مالی دارد. او سهام عمده‌ای در امریکن اکسپرس- ویزا و مسترکارت دارد. در واقع، آمکس چهارمین دارایی بزرگ برکشایر به ارزش بیش از ۱۵ میلیارد دلار است.

اما آیا شما باریک گولد را در لیست می‌بینید؟ بله آنقدر کوچک است که پیدا کردنش سخت است.

باریک گولد

​​​​​​​​بدین ترتیب نوبت به سرمایه‌گذاری در باریک گولد رسید. اولین چیزی که باید توجه داشته باشیم این است که نمی‌دانیم آیا وارن بافت این سرمایه‌گذاری را انجام داده ‌است یا خیر. او بخش بزرگی از قرارداد را به دو مدیر سرمایه‌گذاری به نام‌های تد وسکلر و تاد کامبز سپرده ‌است. در حالی که گاهی اوقات نشان می‌دهد که پشت این معامله بوده‌است اما درباره سرمایه در باریک گولد چیزی فاش نکرده است. البته این چیزی است که من تاکنون دیده­ام. ​

دوم، سرمایه‌گذاری در باریک گلد سرمایه‌گذاری در یک شرکت معدن است، نه طلا. برخی ممکن است با “سرمایه گذاری روی طلا با سرمایه گذاری در معادن فرقی ندارد.” پاسخ دهند. اما من ممکن است شبیه هم به نظر برسند، اما یکی نیستند.

علاوه بر این،  بیش از طلا یعنی مس استخراج می‌کند. مسلماً قیمت طلا و مس بر سودآوری آن تاثیر می‌گذارد. اما این در مورد هر کسب و کاری که به یک کالای دیگر گرده خورده، صادق است. وارن بافت در گذشته در شرکت‌های نفتی سرمایه‌گذاری کرده بود که تحت‌تاثیر قیمت نفت و شرکت جان دییر قرار داشتند، که این قیمت تحت‌تاثیر قیمت محصولات کشاورزی قرار دارد. اما این موضوع با سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی کالاها خیلی فاصله دارد.

سوم، سرمایه‌گذاری برکشایر در باریک گولد نشان‌دهنده بخش کوچکی از سرمایه بازار شرکت و حتی سهام آن است. در اینجا چند شکل برای سرمایه‌گذاری در برخی زمینه‌ها آورده شده‌است:

به عبارت دیگر، برکشایر مقداری پول خرد به یک شرکت معدنی ریخت.

​​​​​​​​وارن بافت فلسفه سرمایه‌گذاری خود را تغییر نداده است.

​​​​​​​آقای بافت طرفدار طلا نیست. در اینجا به برخی از نظرات او در مورد این فلز گرانبها اشاره می‌کنیم:

«طلا از زمین آفریقا یا جایی دیگر بیرون می‌آید. بعد آن را ذوب می‌کنیم، یک سوراخ دیگر حفر می‌کنیم و دوباره آن را دفن می‌کنیم و به مردم پول می‌دهیم تا از آن محافظت کنند. هیچ فایده‌ای ندارد.»

«با اشاره به طلا، داشتن یک غاز که مدام تخم بگذارد بهتر از این است که فقط بنشیند و از انبار آذوقه بخورد.»

« می‌توانید تمام طلاهایی که تاکنون استخراج شده‌ را دز یک مکعب ۶۷ فوتی را پر کنید. حالا با چیزی که ارزش آن به قیمت فعلی طلا است، می‌توانید تمام زمین‌های کشاورزی ایالات‌متحده و ده شرکت اکسون موبیل را بخرید، به علاوه یک میلیارد درلار پول در جیب داشته باشی. حالا این را می خواهید یا یه مکعب بزرگ فلزی؟ واقعاً کدام را انتخاب می کنی؟ کدام یک ارزش بیشتری تولید خواهد کرد؟» ​

نکته جالب در مورد این نقل‌قول‌ها این است که آن‌ها در مورد باریک گولد صدق نمی‌کنند. بر خلاف طلا، باریک گولد تخم گذاشتن را به شکل سود و ارزش سهام نگاه می‌دارد. این شرکت سودش  را در زمین دفن نمی‌کند، بلکه آن را به کسانی می‌فروشد که آن را در زمین دفن می‌کنند. برکشایر هاتاوی خوشحال است که از حماقت دیگران سود می‌برد.