سرمایه گذاری میلیاردرها روی بیت کوین

سرمایه گذاری میلیاردرها روی بیت کوین

بیت کوین در ماه های اخیر با افزایش چشمگیر روبرو شده است و اوج سال ۲۰۱۷ خود را شکست و برای اولین بار در سه سال گذشته وارد کشف قیمت شد. قیمت بیت کوین در اوایل این ماه قبل از سقوط به ۴۲۰۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین رسیده بود، از اوایل ماه اکتبر حدود ۳۰۰ درصد افزایش داشت. قیمت بیت کوین در حال حاضر حدود ۳۶۰۰۰ دلار معامله می شود و ارزش کلی آن ۶۸۰ میلیارد دلار است. اما نگاه افراد عادی شاید به سرمایه گذاری میلیاردرها روی بیت کوین بوده و باعث می شود مردم نیز به این بازار ورود پیدا کنند. مارک کوبان یکی از افراد میلیاردر است که شروع به سرمایه گذاری روی بیت کوین کرده است.

سرمایه گذاری میلیاردرها روی بیت کوین

 

در حال حاضر، سرمایه‌گذار میلیاردر مارک کوبان، که گفته بود ترجیح می‌دهد موز داشته باشد تا بیت کوین، به معامله گران رمز ارزها هشدار داد که مراقب افزایش نرخ بهره باشند اما فکر می‌کند بازار مالی غیرمتمرکز در حال ظهور می‌تواند بازی را برای رمز ارزها تغییر دهد.

کوبان که هم اکنون مالک دالاس ماوریکس NBA است و نام خود را به عنوان یکی از سرمایه گذاران اصلی کوسه در مجموعه های تلویزیونی شارک تانک معرفی و از طریق ایمیل اعلام کرد:« بیت کوین توسط سرمایه گذاران نهادی در سطح جهان جابجا می­شود.»

بیت­کوین از سوی سرمایه گذاران بزرگ و نهادی در طول سال گذشته حمایت شده‌است، برخی از آنها بیت­کوین را خریداری می کنند تا در برابر تورمی که می ترسند در نتیجه اقدامات محرک همه گیر ویروس کرونا محافظت کنند. با این حال، کوبان انتظار ندارد که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، جو بایدن، پیگیر ۹/۱ میلیاردر دلار محرک ویروس کرونا باشد. در کوتاه‌مدت بسته و ادامه خرید اوراق‌قرضه توسط بانک فدرال رزرو، تاثیر زیادی بر قیمت بیت کوین خواهد داشت.

کوبان گفت: «کل روایت قیمت‌گذاری بدهی تنها در صورتی واقعی است که نرخ بهره افزایش یابد و تا چه میزان افزایش یابد.» وی افزود: «این زمانی است که ما می‌توانیم شاهد تاثیر قیمت همه دارایی‌ها باشیم.»

رئیس بانک مرکزی، جروم پاول، ترس از اینکه نرخ بهره زودتر از حد انتظار افزایش یابد را از بین برده و نشان می‌دهد صحبت کردن درباره ایجاد هر گونه تغییر در سیاست پولی دولت مرکزی بانک، بسیار زود است. بانک مرکزی در نظر دارد تا زمانی که تورم به هدف ۲ درصدی خود نرسیده نرخ‌های بهره را نزدیک به صفر نگه دارد.

بازارهای بورس از زمان سقوط ناشی از ویروس کرونا در ماه مارس به طور پیوسته صعود کرده‌اند و سرمایه گذاران در شرکت‌هایی مانند تسلا سرمایه‌گذاری کرده‌اند که شاهد افزایش قیمت سهام بیش از ۶۰۰ درصد در طی دوازده ماه گذشته بوده‌است. کوبان گفت: «بیت کوین درست مانند هر سهامی است. این قیمت ناشی از عرضه و تقاضا است.»

​​​​​​​​با این حال، کوبان صنعت بیت کوین و ارزها را در حال تحول می‌داند و با نام گذاری ایده فن‌آوری بیت کوین و رمز ارزها گفت می­توان برای بازسازی ابزارهای مالی سنتی مانند وام‌ و بیمه به عنوان تغییر بالقوه از رفتار بازار بیت کوین و رمز ارزها استفاده کرد. کوبان افزود: «من فکر می‌کنم که Defi می‌تواند آنچه بیت کوین را به روش‌های مختلف تحریک می‌کند را تغییر دهد، اما تاثیر آن کوتاه مدت خواهد بود.»

با توجه به داده‌های حاصل از DeFi Pulse، سرمایه گذاران در سال گذشته حدود ۲۲ میلیارد دلار در پروژه‌های Defi سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این رقم در سال گذشته کم‌تر از ۱ میلیارد دلار بوده‌است.

در حین رالی بیت کوین در سال ۲۰۲۰ هواداران طولانی مدت آن و ارز رمزها احساس می‌کنند در سال ۲۰۲۱ به اوج خود رسیده‌اند. بیت­ کوین هم اکنون ارزشمند است زیرا دارای ویژگی‌هایی است که آن‌ را برای ایفای نقش پول سودمند آماده می‌سازد. کریس بندیکسن، رئیس تحقیقات مدیر دارایی دیجیتال مستقر در لندن، در اظهارات ایمیل شده گفت: «هر چه بیت کوین‌های مفیدتر به عنوان پول در آینده تبدیل شوند، ارزشمندتر خواهند شد. ارزیابی بیت کوین به وضوح موضوعی است که توسط نخبگان سرمایه‌گذاری به دقت در نظر گرفته می‌شود.»

بندیکسن گفت که انتظار دارد بیت کوین در نهایت از سرمایه‌گذاری نزدیک به ۱۲ میلیارد دلاری در بازار طلا پیشی بگیرد. او به محبوبیت رو به رشد آن در سال‌های اخیر اشاره کرد:«سال به سال، ویژگی‌های ارتباطی بیت کوین مانند نقدینگی در حال بهبود است، در حالی که ویژگی‌های ثابت مانند کمیابی، حریم خصوصی و قابلیت انتقال آن بر روی کانال‌های مخابراتی از بین نمی‌رود. این روند به طور مداوم بیت کوین را به پول مفید می‌کند، که به اعتقاد ما باعث خواهد شد سهم بیشتری از بازار پولی جهانی را به خود اختصاص دهد.»

برخی دیگر نیز این موضوع را تکرار کرده‌اند، با این استدلال که بازار در حال بلوغ بیت کوین به طور فزاینده‌ای شبیه به کلاس‌های دارایی سنتی است. نیگل گرین، مدیر اجرایی گروه مشاوره مالی از طریق ایمیل گفت: «علاقه پایدار و رو به رشد به بیت کوین هم از جانب سرمایه گذاران خرد و هم سرمایه گذاران نهادی وجود دارد. آن‌ها در حال حاضر به طور فزاینده‌ای به دارایی‌ها رسیدگی می‌کنند، مانند هر دارایی دیگری در سبد دارایی ها برای مثال، سود بردن، سرمایه‌گذاری مجدد، استفاده از نوسانات به نفع خود و استفاده از سایر گزینه‌ها.