صنعت فشن دنیا در سال ۲۰۲۰

صنعت فشن دنیا در سال ۲۰۲۰

صنعت فشن ایران

براساس گزارش اخیر شرکت مک کنزی با عنوان وضعیت صنعت مد و فشن ۲۰۲۰ پیش بینی می شود وضعیت صنعت مد در سال آینده تضعیف شود.

شرکت بین المللی مشاوره مدیریت مکنزی (McKinsey & Co)  که گاهی در فارسی آن را به صورت مک کینزی یا مک کنزی هم می‌نویسند، از جمله شرکت‌های بزرگ، معتبر و قدیمی در حوزه مشاوره مدیریت است که برخی از مدلها و راهکارهای آن، امروز به عنوان ابزارها و چارچوب‌های استاندارد در مدیریت کسب و کار، در دانشگاه های معتبر دنیا تدریس می‌شوند.

شرکت مکنزی در حوزه های متنوع صنعتی از جمله صنعت داده ها، کسب و کارهای دیجیتال، نفت و گاز، خرده فروشی، مخابرات و صنایع فلزی فعالیت می‌کند و در هر صنعت، در حوزه های متعدد از جمله بازاریابی، استراتژی، مد و پوشاک، برندینگ، مدیریت ریسک، طراحی و نیز تجزیه و تحلیل داده‌ها، خدمات مشاوره ارائه می‌دهد.

شاخص جهانی صنعت فشن مک کنزی پیش بینی میکند که نرخ رشد این صنعت به ۳ تا ۴ درصد در سال ۲۰۲۰ برسد که کمتر از نرخ رشد برآورد شده برای سال ۲۰۲۰ است. این کاهش ناشی از تغییر تقاضا مصرف کنندگانی است که به طور فزاینده نسبت به نااطمینانی های کلان اقتصادی، تحولات سیاسی جهان و تداوم تهدید جنگ های تجاری، نگران و محتاط هستند. در ادامه خلاصه ای از وضعیت صنعت فشن جهان مورد بررسی قرار گرفته است.

حال و هوای اغلب پیشروان صنعت مد پر از استرس و نگرانی است. از یک سو گسترش کانالها، تغییر بازارها و تحقیقات پیشگامانه، فرصتهای درآمدی و نوآوری بنیادی را فراهم می آورند و از سوی دیگر، رشد اقتصادی جهان در حال کاهش بوده و رقابت نسبت به همیشه، شدیدتر است.

به منظور پیشرفت در این محیط، شرکتها باید به صورت استراتژیک فکر کنند، تصمیم گیری های خود را دقیق تر و نبض تقاضای مشتریان را کنترل کنند. آنها باید حقوق دیجیتال را رعایت کرده و نگرانی فزاینده مصرف کنندگان در مورد اهداف مقابله با تغییرات اقلیمی را مورد توجه قرار دهند.

در عین حال، آنها می باید همه سلایق و گرایشات محلی در بازارها و فرهنگ های گوناگون را نیز پوشش دهند.

این موارد برخی از یافته های گزارش مک کنزی است که با همکاری کسب و کار مد و در ارتباط با وضعیت صنعت فشن در سال ۲۰۲۰ مشخص شده است.

این گزارش مضامین اصلی پیرامون اقتصاد صنعت مد را تجزیه و تحلیل کرده و بررسی های جدیدی برای توضیح پویایی هایی که صنعت مد را هدایت می کند، ارائه می دهد. نظرسنجی مک کنزی از ۲۹۰ مدیر جهانی فعال در صنعت فشن و مصاحبه با پیشروان صنعت مد، کمک کرده تا ۱۰ موضوع اصلی که دستورالعمل صنعت فشن سال آینده را تشکیل میدهد، شناسایی شوند.

در عین حال، آخرین مطالعه شاخص جهانی صنعت فشن مک کنزی بینش های جدیدی را در رابطه با عملکرد شرکتهای مد به تفکیک طبقه، بخش و منطقه نشان می دهد.

وفق شاخص جهانی صنعت فشن مک کنزی، پیش بینی می شود نرخ رشد این صنعت با ارزش تقریبی حدود ۲.۸ تریلیون دلار به ۳ تا ۴ درصد در سال ۲۰۲۰ برسد که کمتر از نرخ رشد برآورد شده برای سال ۲۰۱۹ است.

این کاهش ناشی از تغییر تقاضا مصرف کنندگانی است که به طور فزاینده نسبت به نااطمینانی های کلان اقتصادی، تحولات سیاسی در جهان و تداوم تهدید جنگهای تجاری نگران و محتاط هستند.

سال ۲۰۲۰ سال سختی برای فعالان صنعت فشن بوده و منافع حاصله همچنان به گروه کوچکی از فعالان این صنعت اختصاص داشته؛ در حالی که بخش اعظمی از فعالان این رشته فعالیت، تحت فشار قرار دارند و سهم شرکت هایی که زیان ده هستند، در حال افزایش است.

در آمریکای شمالی، گرایش مصرف کنندگان به بازار منعکس نمیشود و تعرفه ها – به همراه تقویت دلار- هم واردات و هم صادرات را تحت تاثیر قرار داده است. بازارهای نوظهور آسیا و اقیانوسیه هنوز هم با اینکه رشد آرامی دارند، به طور نسبی قوی هستند. در طرف دیگر جهان، اروپای توسعه یافته همچنان تحت تاثیر ضعف عمومی اقتصاد جهانی و عدم اطمینان ناشی از برگزیت قرار دارد. انتظار می رود رشد در اروپای نوظهور، آمریکای لاتین، خاورمیانه و آفریقا نیز پایدار بماند.

مقاله صنعت فشن

بسیاری از فعالان صنعت مد، نیمه خالی لیوان را می بینند. نظرات پاسخ دهندگان به نظرسنجی این گزارش حول مناطق جغرافیایی و نقاط قیمتی مختلف، تقریباً یکسان بوده و خوش بینی که سال گذشته در آمریکای شمالی و بخش لوکس شکل گرفته بود، نیز ناپدید شده است.

صنعت فشن کشور

تنها ۹ درصد پاسخ دهنده ها انتظار دارند که در سال آینده شرایط با بهبود همراه باشد و ۴۹ درصد پیشبینی می کنند که وضعیت تغییری نخواهد کرد. پس از کاهش متوالی سود سالانه، بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ ، برای دومین سال پس از سال ۲۰۱۸ سود اقتصادی با رشد همراه بوده است.

صنعت فشن و لباس

یکی از دلایلی که مدیران صنعت فشن انتظار مثبتی نسبت به این صنعت ندارند، این است که چشم انداز اقتصاد جهانی نسبت به سال گذشته ضعیف تر بوده است. در مقابل این پیش زمینه، ثروت در صنعت مد بسیار دو قطبی است. برای یک گروه خاصی از برندگان پیشرو وضعیت مناسب است ؛ ۲۰ شرکت اول با بیشترین منفعت اقتصادی نسبت به سایر شرکتها، درآمد بیشتری را به کف سودآوری اضافه کرده اند.

صنعت فشن مقاله

برندگان اصلی شامل سه شرکت جدید هستند: آنتا اسپورت، هیالن هوم و لولونمون در زمینه لباس ورزشی فعال بوده یا شرکت چینی هستند. در بخش کالاهای لوکس، کرینگ بهبود چشمگیری داشته که ناشی از رشد دو رقمی فروش گوچی و عملکرد قوی بازارها در آسیا و اقیانوسیه، مانند ژاپن است. نه تنها شرکتهای پیشرو، ارزش آفرینی بالایی دارند بلکه در آستانه نوآوری نیز قرار دارند. آنها در جذب منابع مالی و استعداد نیز موفق ترین هستند.

در کنار شرکتهای دولتی، گروهی از قهرمانان پنهان نیز شناسایی شده اند. این شرکتهای بخش خصوصی اغلب حوزه فعالیت خود را تحت سلطه دارند و درآمدهای قابل توجهی نیز کسب می کنند. برخی از آنها، برندهای معروفی هستند؛ در عین حال برخی از سایر برندها با اینکه کمتر شناخته شده اند، اما تاثیر خوبی بر مشتریان دارند. در میان برندهای شناخته شده، شنل، یک برند قابل توجه در صنعت فشن است که درآمد سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارد. در عین حال، رولکس یکی از معدود برندهای باقی مانده در زمینه تولید ساعت، همچنان مستقل و خصوصی است. در مقابل، برندی مانند پریمارک وجود دارد که به دلیل عرضه محصولات متنوع با قیمت پایین همچنان یک رقیب سرسخت برای سایر برندها بوده است.

این فعالان نشان می دهند که ارزش صنعتی بالایی در خارج از دید و توجه قرار دارد و قهرمانان پنهان نیز در کنار هم تایان ذکر شده خود، موفقیت های بسیاری برای ارائه دارند. البته برای هر موفقیتی شکستهای نسبی نیز وجود دارد. تعداد فزاینده ای از شرکتهای خصوصی و دولتی به مخربان تبدیل شده اند، بازار متوسط در رکود قرار دارد و بازده های منفی را برای سهامداران ایجاد میکند.

چه چیزی وضعیت صنعت در سال آینده را مشخص میکند؟

براساس بررسی های انجام شده، مهم ترین نظرات رایج در خصوص اهمیت عوامل سه گانه، قابلیت پایداری، دیجیتالی شدن و نوآوری است.

وقتی صحبت از پایداری می شود، سابقه صنعت همچنان نگران کننده است. بخش نساجی هنوز ۶ درصد از تولید گازهای گلخانهای و ۱۰ تا ۲۰ درصد از مصرف سموم دفع آفات را تشکیل می دهد. شوینده ها، حلال ها و رنگ های مورد استفاده در ساخت و سازها، یک پنجم آلودگی آبهای صنعتی را به خود اختصاص داده اند و صنعت فشن حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد جریان میکروپلاستیک در اقیانوس را تشکیل می دهد.

نقش مهم فروشگاههای خیابانی برای بسیاری از افراد مهم است. این فروشگاه های فیزیکی که شرکای انقلاب دیجیتال هستند؛ به مشتریان کمک می کنند در زمانی که در حال جستجو محصولات به صورت آفلاین یا آنلاین هستند، بتوانند در مکانی مناسب، محصولات را لمس، حس و تجربه کنند.

سال آینده سالی دشوار خواهد بود؛ زیرا سرعت تحول دیجیتالی کمتر خواهد شد. مشتریان متقاضی کالاهای پایدارتر هستند و رشد اقتصادی آرام تر نیز فشارهای خود را بر حاشیه سودآوری خواهد گذاشت.

اگرچه، فرصت هایی هم برای برندهایی که میتوانند با روندهای غالب همگام شوند و به نوآوری خود ادامه دهند وجود دارد تا از این طرق بتوانند چالش ها را شکست دهند. طبق آمارهای موسسه statista ،کل درآمد بازار مد در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۹۷.۳ میلیارد دلار برآورد شده که ۷۹ درصد از درآمد مزبور از طریق فروش آفلاین و ۲۱ درصد از طریق فروش آنلاین حاصل شده است.

پیش بینی میشود سهم تجارت الکترونیک و بازار آنلاین از درآمد صنعت فشن در سال ۲۰۲۳ به ۲۸ درصد برسد. تعداد مشتریان تجارت الکترونیک در صنعت فشن در سال ۲۰۱۹ حدود ۳.۸ میلیارد نفر براورد شده و پیش بینی شده این رقم در سال ۲۰۲۳ به ۴.۷ میلیارد نفر افزایش یابد.

بزرگترین بازار صنعت فشن متعلق به محصولات پوشاک با سهم تقریبی ۶۵ درصد است که بعد از آن محصولات کفش و مشابه با سهم ۱۸ درصد و مابقی شامل کیف و ملزومات تزئینی شخصی با سهم حدود ۱۷ درصد قرار می گیرد. قابل توجه است که ۴۷  درصد از کل درآمد صنعت مد، در کشور چین و ۱۷ درصد از آن در کشور امریکا تولید می شود.

نکته پایانی:

با توجه به اینکه گسترش صنعت مد تا حدودی بستگی به سطح درآمدی افراد دارد و میانگین سطوح درآمدی در ایران طی سالهای گذشته بهبودی نداشته، چندان نمی توان به توسعه بازار مصرف داخلی این کالاها در سطوحی مانند لوکس، خوشبین بود. البته می توان به حوزه های پرمیوم و فروش انبوه امیدوار بود.

در حوزه صادرات صنعت مد و فشن باید با توجه به گرایشهای جهانی و متناسب با نوع کالاها و سطح درآمدی که در کشورهای دیگر به ویژه اقتصادهای نوظهور در حال بهبود مستمر است، در صورت امکان، موقعیت هایی که در این زمینه وجود دارد، را شناسایی و بررسی کرد. در برخی موارد نیز همکاری مشترک با بعضی اقتصادهای آسیایی صاحب برند مطرح در صنعت مد، با هدف افزایش تولید و صادرات به بازارهای منطقه، گزینه قابل طرح و بررسی کارشناسی از سوی فعالان کسب و کار در این صنعت، خواهد بود.

اگر مایلید اصل گزارش را مطالعه کنید می توانید فایل PDF آن را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود فیلم