عدم سرمایه گذاری روی بیت کوین توسط وارن بافت

عدم سرمایه گذاری روی بیت کوین توسط وارن بافت

​​​​​​​​قیمت بیت کوین، که بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری شده در جهان است، در پنج روز گذشته تقریبا ۲۳ درصد افزایش‌یافته است. این خبر خوبی برای سرمایه گذاران و محتکران بیت کوین است. با این حال، این مساله به وارن بافت کاملاً بی‌ربط است. چرا؟ حداقل تا کنون شاهد سرمایه گذاری روی بیت کوین توسط وارن بافت نبوده ایم! با ما همراه باشید تا دلایل آن را بررسی کنیم.

سرمایه گذاری روی بیت کوین | وارن بافت

 

بافت بیت کوین را مرگ موش می‌نامد و گفته ‌است که هرگز رمز ارز نخواهد خرید. بافت در ماه فوریه به CNBC گفت: «من هیچ­گونه پول دیجیتالی ندارم و هرگز این کار را نخواهم کرد.»

در اینجا به سه دلیل اشاره می‌کنیم که چرا بافت هرگز صاحب بیت کوین نخواهد شد، مهم نیست که قیمت بیت کوین چقدر بالا باشد:

  1. بیت کوین هیچ ارزش اساسی ندارد.

​​​​​​​​بافت معتقد است که بیت کوین هیچ ارزش اساسی ندارد. به عنوان یک سرمایه‌گذار ارزش، بافت در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که کم‌تر از مقدار واقعی ارزش‌گذاری شده‌اند، جریان نقدی ثابت و متناوب تولید می‌کنند و توانایی افزایش در ارزش دفتری را دارند. برای بافت، بیت کوین درآمد یا سود سهام تولید نمی‌کند. بلکه ارزش بیت کوین چیزی است که یک شخص مایل به پرداخت آن است. در این رابطه، بیت کوین تفاوتی با حباب اقتصادی گل لاله ۱۶۳۷ ندارد. بنابراین، بافت معتقد است که بیت کوین ارزش ذاتی ندارد. ​

آیا باید بیت کوین بخرید: اگر در حال حاضر مالک بیت کوین هستید یا قصد خرید آن را دارید، آیا فلسفه خاصی برای پشتیبانی از سرمایه‌گذاری خود دارید؟ چرا فکر می‌کنید که بیت کوین ارزش دارد؟ مطمئن شوید که یک منطق اساسی و واضح برای پشتیبانی از تصمیم خود دارید.

  1. بافت تنها روی چیزهایی که سرمایه‌گذاری می‌کند که برایش ملموس است.

​​​​​​​​شاید برای برخی واضح به نظر برسد: تنها در چیزهایی سرمایه‌گذاری کنید که درک می‌کنید. با این حال، بسیاری از سرمایه گذاران، به خصوص سرمایه گذاران خرده‌پا، سرمایه‌گذاری‌های خود را براساس تیترها و اطلاعات سهام دوستان انجام می‌دهند. آن‌ها قبل از سرمایه‌گذاری تحقیق و یا تلاش لازم را انجام نمی‌دهند. در عوض، خام می شوند و سهام می‌خرند یا، آن‌ها در مورد سهامی که ۲۰ درصد افزایش‌یافته و به طور خودکار نتیجه می‌گیرند که ۲۰ درصد دیگر نیز افزایش خواهد داشت. گاهی اوقات، سهام به دلایل مختلف بالا می‌روند، و این استراتژی ممکن است جواب دهد. با این حال، در طول زمان و طبق یک توافق نامه سرمایه‌گذاری، این کار جواب نخواهد داد. در مقابل، بافت دارای مجموعه‌ای از اصول سرمایه‌گذاری است که از آنها پیروی می کند. او ترجیح می‌دهد در شرکت‌های ثابت کالاهای مصرفی مانند کوکا کولا و شرکت‌های خدمات مالی مانند امریکن اکسپرس سرمایه‌گذاری کند. اگر یک سرمایه‌گذاری بالقوه خارج از حوزه تخصص او باشد، به ندرت آن را می‌خرد. گاهی اوقات، استثناهایی وجود دارند، اما بافت تنها در بخش‌ها و مدل‌های کسب‌وکار سرمایه‌گذاری می‌کند که برایش ملموس است.

آیا باید بیت کوین بخرید: آیا برای سرمایه‌گذاری اصول و قوانین خاصی دارید؟ یا خیلی زود به محض دیدن و شنیدن و بدون هیچ تحقیقی خرید می کنید؟ یعنی نباید خیلی راحت وارد سرمایه گذاری روی بیت کوین شوید چون حتی اگر با معیارهای سرمایه‌گذاری معمول تان تناسب ندارد؟ حتما با این حال، وقتی درباره استراتژی فکر می‌کنید، باید بدانید که چرا در این موقعیت قرار دارید یا حتی ممکن است در شرایطی باشید که حتی روحتان نیز خبردار نباشد.  ​

  1. بیت کوین یک سرمایه‌گذاری کاملاً نظری است.

​​​​​​​​برای برخی، بیت کوین بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری در طول عمر آن‌ها است. برای دیگران، این یک حباب سوداگرانه است که به صفر سقوط خواهد کرد. بافت وارد بازی در این  جعبه شنی بازنمی شود. چرا؟ بافت سرمایه‌گذار سفته بازی و نظری نیست. در عوض، او در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که سرمایه اقتصادی گسترده‌ای دارند.

در حالی که تمام سرمایه‌گذاری ها شامل مقداری حدس و گمان است، سابقه بافت روی تضمین و کاهش ریسک است. بافت روی  بلندپروازی های سرمایه‌گذاری نمی‌کند چون این بازی او نیست. بازی او برای همیشه خرید و نگه داشتن است. او در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که در طول زمان، پیوسته و مداوم رشد می‌کنند.

آیا باید بیت کوین بخرید: این یک راه مفید برای نزدیک شدن به سرمایه‌گذاری بالقوه نظری است. جنبه مثبت آن این است: شما پول زیادی به دست می‌آورید. همانطور که زندگی در شرایط سخت را توضیح دادم پس روی جنبه منفی تمرکز کنید. چرا بیت کوین را قبول نداری؟ آیا می‌خواهید صدر در صد سرمایه‌ خود را از دست بدهید؟ ​

آیا دوست دارید بیت کوین بخرید؟

​​​​​​​​شما باید با کمک مشاور مالی خود تصمیم بگیرید که آیا بیت کوین برایتان مناسب است یا خیر. وارن بافت تنها یک سرمایه‌گذار است. منتقدان می‌گویند که او رمز ارز یا تکنولوژی بلاک چین را درک نمی‌کند و در حال حاضر بیت کوین بخشی از افزایش چشمگیر خود را از دست داده است.

صرف‌نظر از تمامی این دلایل ، هر بیت کوین اکنون در حدود ۳۷۰۰۰ دلار ارزش دارد. آیا این دلیل کافی نیست که سرمایه‌گذاری خوبی است؟ بعید به نظر می‌رسد که بافت ذهنیت خود را تغییر دهد. بافت سال‌ها گفته بود که او سهام تکنولوژی­ وار خریداری نمی‌کند، فقط یکبار در شرکت اپل سرمایه گذاری کرد. با این حال تا کنون بافت طرفدار بیت کوین نبوده و می‌گوید که هرگز نخواهد بود.