قرنطینه و توصیه های بیل گیتس در دوران کرونا

قرنطینه و توصیه های بیل گیتس

بیل گیتس اخیراً فهرستی از پنج کتاب مورد علاقه‌اش را به امید کمک به خوانندگان برای مقابله با همه‌گیری منتشر کرد. گیتس گفت: «این روزها موضوع بسیاری از جلسات و صحبت‌های من کووید-۱۹ و نحوه‌ی جلوگیری از این موج است». او و همسرش، ملیندا متعهد شدند که موسسه‌شان مبلغ سیصد میلیون دلار برای مبارزه با ویروس کرونا پرداخت کند. «با این حال من همیشه درباره‌ی آنچه می‌خوانم و تماشا می‌کنم سؤال می‌کنم». با ما همراه باشید در قرنطینه و توصیه های بیل گیتس در دوران کرونا را فرا بگیرید.

قرنطینه و توصیه های بیل گیتس در دوران کرونا

 

برای میلیاردر عاشق کتاب- قبلاٌ گفته بود که هفته‌ای یک کتاب می‌خواند- هیچ چیز لذت خواندن را از بین نمی‌برد. انتخاب زندگی‌نامه‌ی دو نفر جدیدترین انتخاب‌های گیتس در زمینه‌ی کتاب است. اولین کتاب، نوشته‌ی روانشناس ۹۲ ساله‌ی بازمانده از واقعه‌ی هولوکاست، دکتر ادیث ایوا اگر، و دومی نوشته شده توسط مدیر عامل اسبق دیزنی، باب ایگر، که سال‌های بودنش در غول سرگرمی را منعکس می‌کند. گیتس برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند بیشتر درباره‌ی همه‌گیری بدانند کتاب تاریخ‌شناس ام. باری درباره‌ی همه‌گیری آنفولانزای سال ۱۹۱۸، که در بحبوحه‌ی بحران کوید-۱۹ پرفروش‌شد، را پیشنهاد می‌دهد. این خواننده‌ی مشتاق برای اولین بار نمایش‌های مورد علاقه‌اش را به اشتراک گذاشت- برای آن افرادی که در جستجوی سریال‌های جدید هستند. گیتس‌ها به مجموعه مستندهای نت‌فیکس درباره‌ی همه‌گیری علاقه دارند: چگونه‌ مانع شیوع بیماری شویم، و چند تا از سریال‌های محبوب را به طور منظم نگاه می‌کنند، از جمله، یک میلیون چیز کوچک، و این ما و اوزارک هستیم. مطابق گفته‌ی گیتس، آنها حتی به مجموعه‌ی  بامزه‌ی دهه‌ی ۱۹۷۰ فصل او، کلودیوس، که در دوران امپراتوری روم اتفاق افتاده است، علاقه‌ دارند.

در اینجا پنج پیشنهاد بیل گیتس برای خواندن آورده شده است:

کتاب دکتر ادیث اوا اگر

اِگر تنها ۱۶ سال داشت که همراه با خانواده‌اش از کشورش مجارستان بیرون شد و به اردوگاه آشویتس فرستاده شد. اگر جان سالم به در برد و به ایالات متحده رفت، و در آنجا درمانگر شد. او در این کتاب درباره‌ی جستجوی خودش برای درمان پس از آسیب غیر قابل بیان و نحوه‌ی مقابله با این رنج‌ها را بیان می‌کند. گیتس می‌نویسد: «اگر با چیزی در حال تقلا باشید، آن چیز واقعی است- حتی اگر فکر کنید که تجربه‌ی شما در مقایسه با تجربه‌ی شخصی که از آشویتس جان سالم به در برده  یا کسی که فرزندش از بیماری وحشتناکی رنج می‌برد، ناچیز و کم‌اهمیت است، فکر می‌کنم اکنون به خاطر سپردن این مورد در ذهن، در حالی که هر کسی تجربه‌ی متفاوتی با شیوع کوید-۱۹ دارد، مهم و ضروری است».

کلاود اطلس از دیوید میچل

رمان میچل شامل شش شخصیت ازجمله ویراستاری در لندن در دهه‌ی ۲۰۰۰ و موسیقیدان جوانی در دهه‌ی ۱۹۳۰ در بلژیک است. آنها در جستجوی یافتن اشتراکات بین مردم در طول زمان و مکان هستند. گیتس می‌نویسد: «به طریقی، اشتراکات داستان‌ها به اندازه‌ی آنچه باعث تفاوت‌شان می‌شود، اهمیت دارد. این داستانی بی‌نظیر درباره‌ی ذات و ارزش‌های انسان است- چیزهایی که در طول صدها و یا حتی هزاران سال تغییر کرده است یا تغییر نکرده است» (تام هنکس و هلی بری در سال ۲۰۱۲ فیلمی براساس این رمان شروع کردند).

یک عمر زندگی از باب ایگر

گیتس می‌گوید، او درباره‌ی چگونگی راه‌اندازی تجارت کتاب‌های زیادی نخوانده است. اگرچه کتاب ایگر یک استثناء است، حتی گیتس این کتاب را به مدیر ارشد اجرایی مایکروسافت، ساتیا نادلا، پیشنهاد کرده است. ایگر خوانندگانش را با تجربه‌هایی که در سال ۲۰۰۶ تا اوایل ۲۰۲۰ به عنوان رهبر دیزنی داشت آشنا می‌کند. این دوران، دورانی طلایی برای دیزنی بود، مبلغ ۴٫۲ میلیارد دلار از کتاب‌های کاریکاتور و افسانه و مبلغ ۴٫۱ میلیارد دلار برای فروش فیلم‌های لوکاس‌فیلم از دستاوردهای او است. گیتس می‌نویسد: «فکر می‌کنم که خواندن این کتاب برای همه لذت‌بخش است، تفاوتی نمی‌کند که به دنبال بینش تجاری باشند یا فقط بخواهند که کتابی خوب بخوانند درباره‌ی کسی که یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان را با موفقیت اداره می‌کرد».

آنفولانزای بزرگ از جان ام. بری

این کتاب که در سال ۲۰۰۴ پرفروش‌ترین کتاب شد، پیشنهاد گیتس برای کسانی است که می‌خواهد کووید-۱۹ را از دید همه‌گیری آنفولانزای ۱۹۱۸ بفهمند و درس‌هایی در مورد رهبری یاد بگیرند. گیتس می‌نویسد: «این بار ابزارهای بیشتری برای ایجاد واکسن‌های مفید و درمان‌های مؤثر در اختیار داریم. با این حال علم نسبت به چیزی که ما دوست داریم آرام‌تر است، و پایان دادن به این همه‌گیری چیزی بیشتر از علم می‌خواهد. همچنین به سیاست‌های زیادی نیاز دارد، به خصوص ترویج فاصله‌ی اجتماعی و اطمینان از این موضوع که معجزه‌های عملی به اندازه‌ی ویروس گسترده هستند».

اقتصاد خوب برای زمان‌های سخت با آبیجیت بنرجی و استر دوفلو

این کتاب در سال ۲۰۱۹ نوشته شد، و اقتصاددانان برنده‌ی جایزه‌ی نوبل بحث‌های سیاسی در کشورهای ثروتمند از جمله ایالات متحده انجام می‌دهند. زن و شوهری از دیدگاه اقتصادی با موضوعاتی از قبیل مهاجرت، نابرابری و تجارت  مقابله می‌کنند، گیتس می‌گوید: «بنرجی و دفلو از داده‌های جامعی برای نشان دادن پویایی‌های انسان به ما استفاده کردند. تحقیقات آنها در دسته‌ی علوم سخت، مثل شیمی یا فیزیک نیست. اما من این تحقیقات را کاربردی و جذاب پیدا کردم».

اگر پیشنهادات گیتس را خواندید و هنوز زمان و میل شدید برای خواندن دارید، او به شما پیشنهاد می‌دهد که به پیشنهادات گذشته‌ی او نگاهی بیاندازید: راهنمای مهم برای مراقبه و آگاهی از اندی پودی‌کامب، راه رفتن روی ماه با انیشتین از جاشوا فوئر، جنتلمن در مسکو از آمور تولز، سه‌گانه‌ی rosie از گریمه سیمسیون، و Hyperbole and a Halfموقعیت‌های شوم، مکانیزم‌های مقابله‌ای، آسیب و چیزهای دیگری که اتفاق می‌افتد از آلی بروش. درحالی که گیتس تأیید می‌کند که خواننده‌ی مشتاق رمان‌های گرافیکی نیست، اما رمان بهترین کارهایی که می‌تونی انجام بدی از تای بوی را پیشنهاد می‌دهد. و دو اثر از مهندس سابق ناسا، راندال مونرو؛ چه می‌شود اگر؟ پاسخ‌های علمی جدی به سؤالات فرضی و پوچ.