پرسنال برندینگ چیست؟

پرسنال برندینگ چیست؟

اقدام اساسی ما در این مقاله مربوط به پرسنال برندینگ ، تعریف کلمه “برند” است. بسیاری از شرکت ها و کمپین ها فکر می کنند دو کلمه “برند” و “آرم” مشابه هستند ولی این نگرش نادرست نسبت به تعریف “برند” است.

با وجود امکان کپی برداری شرکت های دیگر از محصولات و خدمات شما داشتن یک پرسنال برندینگ معتبر می تواند اعتبار کسب و کار شما را  بهبود ببخشد و شما را در بالاترین جایگاه قرار دهد.

برندینگ در مشاغل امری رایج است و شما همه روزه با آن سروکار دارید. در هنگام خرید یک محصول یا استفاده از خدمات یک شرکت، دلیل علاقه مصرف کنندگان به آن برند همان افراد پشت پرده شرکت هستند.

اصطلاح “پرسنال برندینگ” برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ توسط مردی به نام تام پیترز ابداع شد. پیترز می گوید: “حرفه، تخصص و محل زندگی شما مهم نیست، در واقع مهم این است که شما خودتان را به همان صورتی که هستید به بازار معرفی کنید.”

پرسنال برندینگ نمایانگر صدا، شهرت، شخصیت و نماد های شماست.

پادکست های رایگان پرسنال برندینگ با تدریس دکتر مهاجر را از دست ندهید. روی لینک زیر کلیک کنید:

 

پرسونال برندینگ با مدل ۱۱P + پادکست رایگان

 

 

الگوی های پرسنال برندینگ

پرسنال برندینگ

در این مقاله قصد داریم به شرح الگوهایی پرسنال برندینگ بپردازیم:

 1. بستر را توسعه دهید

امکان تبلیغ یک برند بدون داشتن بستری مناسب امکان پذیر نیست. پیدا کردن راهی برای نمایش خود بر عهده خودتان است. به منظور تعامل با طرفداران و مخاطبان و استفاده از راه حل های دیگر مارکتینگ شما به یک وب سایت نیاز دارید که شامل نام و حساب های رسانه اجتماعی شما باشد.

 1. بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.

همانطور که در تجارت برای مارکتینگ از درک نقاط قوت خود استفاده می کنید، در پرسنال برندینگ نیز همین کار را انجام دهید. به این فکر کنید که چه عملی منجر به متفاوت شدن شما از بین میلیون ها انسان می شود؟

 1. به یک جایگاه و مقام مهم برسید.

پس از درک نقاط قوت خود، سعی کنید درباره آنها بیشتر بدانید، رشد کنید و جذب کنید تا بتوانید دانش خود را به اشتراک بگذارید. اقتدار و جایگاه بالای خود را از طریق فیلم ها، پست های وبلاگ و رسانه های اجتماعی نشان دهید.

 1. اولویت های خود را تعیین کنید.

در واقع هدف از پرسنال برندینگ، سوق دادن شما به سمت یک هدف معین است. معمولا هدف در بخش برندسازی تجاری پیدا کردن مخاطبان وفادار، فروش بیشتر و افزایش سود است. هنگامی که نوبت به پرسنال برندینگ می رسد، باید در مورد اهدافی که می خواهد به آنها رسید فکر کنید. تعیین اولویت بر اقدام و تصمیمات شما در پرسنال برندینگ تاثیر می گذارد.

 1. خودتان باشید.

یکی از مهمترین عناصر پرسنال برندینگ این است که خودتان باشید. اما در زمینه های تجاری ممکن است برای الهام گرفتن و پیشروی از افراد دیگر استفاده کنید. دنبال کردن جمعیت در پرسنال برندینگ مهم است. به عبارت دیگر هر چه توجه افراد در منحصر به فرد بودن شما بیشتر باشد، موفق تر خواهید بود.

پس از تحقیق و پژوهش باید برای برند خود به طراحی شخصیت خود بپردازید. شما می توانید با به کار گیری عناصر زیر برند خود را به بازار عرضه کنید:

 • شناسایی شخصیت خود

شخصیت خود را بفهمید و بدانید که افراد چگونه می توانند از نظر عاطفی با شما ارتباط برقرار کنند. شاید داشتن یک حس شوخ طبعی منجر به افزایش مخاطبان شود. بسیار سازمان یافته و اراده داشته باشید.

 • توصیف خود

شما کی هستید؟ پاسخ دادن به این سوال بسیار سخت تر از آنچه که به نظر میرسد است. باید از خودتان بپرسید که قادر به انجام دادن چه کاری هستید و چرا افراد باید شما را دوست داشته باشند.

 • شناسایی ارزش خود

از خودتان بپرسید که چه چیزی را می توانید به کسانی که قادر به دستیابی بدان نیستند، بدهید؟ چه چیزی منجر به منحصر به فرد بودن شما می شود؟ برای جدا شدن از جمع باید چه ویژگی داشته باشید؟

پرسنال برندینگ شامل هر چیزی است که شما را از بقیه متمایز و منحصر به فرد کند.

ارزش پرسنال برندینگ

برای ارزیابی ارزش پرسنال برندینگ باید به این سوال پاسخ دهیم :”پرسنال برندینگ چیست؟”

پرسنال برندینگ نه تنها برای کار آفرینان صاحب شغل، بلکه برای تمام کسانی که قصد استفاده از خدمات و محصولات شرکت ها را دارند، مهم است. پرسنال برندینگ روشی فعال برای پیشرفت شغلی و نحوه درک شدن شما در بازار است. به همین علت برخی از پرسنال برندینگ های قوی به عنوان فرصت برای آهن ربا محسوب می شوند.

در حقیقت پاسخ به سوال “پرسنال برندینگ چیست؟” می تواند “نشان دادن تنها راه حل برای مشکلات آنها” باشد.

طبق یک نظرسنجی که از مصرف کنندگان و مشتریان گرفته شد. مشخص شد که فقط ۳۳ درصد از مردم به پیام های یک برند اعتماد می کنند. در حالی که ۹۰ درصد از افراد به پیام های شخصی پرسنال برندینگ توجه می کنند و بدان اعتماد دارند. به عبارت دیگر در صورتی که صاحبان مشاغل قبل از مشهور شدن یک ارتباط فردی با مخاطبان داشته باشند، شانس آنها در جلب اعتماد مشتری بیشتر است.

پرسنال برندینگ به شما حس با ارزش بودن می دهد.

فواید پرسنال برندینگ

 • اعتماد سازی

داستان شخصی و تخصص خود را توضیح دهید. این بیان داستان باعث می شود افراد در همکاری با شما احساس راحتی بیشتری داشه باشند زیرا هدف شما واقعی ، معتبر و متناسب با تقویت اعتماد است.

 • توسعه ارزش

هنگامی که برند شما شروع به رشد کردن می کند، دیدگاه مردم نسبت به شما روشن تر می شود. این امر می تواند ارتباط عمیق بین مخاطب و برند شما ایجاد کند.

 • تضمین اطمینان

پرسنال برندینگ بر روی اهداف، مهارت ها و ارزش ها بنا می شود. این بدان معناست که پرسنال برندینگ شما ۱۰۰ درصد شخصی است. معتبر بودن منجر به محبوبیت و اعتماد بیشتر می شود.

 • جذب فرصت ها

از آنجایی که برند شما کاملا معتبر معرفی شده است، لازم است افرادی متناسب با اهداف و ارزش های برند خود جذب کنید. مشتریان و کارفرمایان سطح بالا با شما ارتباط برقرار می کنند زیر آنها می دانند که شما چه کاری می توانید انجام دهید.

 • تمایز

پرسنال برندینگ یک مزیت رقابتی است که شما از بقیه رقبا جدا می کند. متمایز بودن باعث شانس بیشتر جذب شدن شما برای مشتریان و کارفرمایان می شود.

 

در پایان به یاد داشته باشید پروسه برندسازی شخصی یک فرآیند بی پایان است و هیچ گاه نبایست دست از آن بردارید. مداما از خود و رفتار خود بازخورد بگیرید و مرور کنید. امیدوارم که بتوانید که به یک پرسونال برند قوی تبدیل شوید و باعث افتخار خود، خانواده و جامعه سربلند ایران باشید.

برای دریافت مشاوره پرسونال برندینگ با شماره ی زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۱۴۵۴۵۱

نویسنده:

دکتر سید محمد مهاجر