کارآفرینان برتر کشور + دانلود ۵ کتاب رایگان

کارآفرینان برتر کشور

خاطرات کارآفرینان نسل امین‌الضرب

جلد اول: زندگی در می‌زند

(علی رحیمیان، رحمان گلزار، رضا رضایی، مهدی حریری)

دانلود جلد اول کارآفرینان برتر کشور

 

جلد دوم: رویاهای طلایی

(مرتضی سلطانی، غلامعلی سلیمانی، محمدمهدی فنایی)

دانلود جلد دوم کارآفرینان برتر کشور

 

جلد سوم: هزار راه نرفته

(اصغر قندچی، علی‌اکبر رفوگران، رضا نیازمند، امیر منصور عطایی)

دانلود جلد سوم کارآفرینان برتر کشور

 

جلد چهارم: زندگی کسب و کار من است

(رضا سواری، عباس موسوی رهپیما، محمدرضا رستمی، ایوب پایداری)

دانلود جلد چهارم کارآفرینان برتر کشور

 

جلد پنجم: استارت‌آپ به سبک ایرانی

دانلود جلد پنجم کارآفرینان برتر کشور

 

کارآفرینان برتر کشور | دکتر مهاجر

جامعه اقتصادی ایران حداقل طی ۱۳۴ سال گذشته (از زمان تاسیس مجلس وکلای تجار) بارها با تجربیات تلخ و شیرین مواجه شد هاست. اتفاقاتی که هرکدام را می تواند به عنوان نقطه عطفی در رفتارهای سیاسی و اقتصادی جامعه اقتصادی کشور قلمداد شود. در گذر زمان فعالان اقتصادی نیز سعی کرد هاند خود را تا سرحد امکان با شرایط حاکم بر کشور و برخی ناسازگارهای سیستمی و اداری همخوا نسازند تا زمینه ها برای تداوم تولید مهیا بماند.

سوال اساسی این است که نسل امروز اقتصاد ایران تا چه اندازه از تجربیات و دانش نسل قبل تر از خود بهره می برد؟ آیا اساسا تجربیات گذشته در اقتصاد ایران به دانش تبدیل می شود؟

آیا خاطرات گذشتگان اقتصادی ما می تواند چراغ راه آینده باشد؟ مگر نه این است که هر قشر، طبقه و اجتماعی می تواند به تاریخ خود ببالد و از دل این تاریخ گفتمان، ادبیات و راهبرد برای رسیدن به هدف های بزرگ خلق کند؟

اما چه تعداد از فعالان اقتصادی ایران از سرگذشته بزرگان اقتصادی مانند حاج محمدحسن یا حاج محمدحسین امین الضرب اطلاع دارند؟ اولی مهمترین بازرگان عصر ناصری و موسس مجلس وکلای تجار به عنوان پای ههای مشروطیت در ایران بود و دومی هم برق و راه آهن را به کشور وارد کرد و همزمان اتاق بازرگانی را به عنوان تشکیلات صنفی مترقی و تخصصی برای جامعه اقتصادی کشور به ارمغان آورد. اما این تاریخ پر از شکوه و نوآوری چقدر مورد اعتنای ما بود هاست؟

درد این است که امروز بسیاری از جوانان و کارآفرینان کشور تجربه و تاریخ تاسیس کمپانی های بزرگ بین المللی مانند هیوندای، تویوتا، فورد و … را می دانند ولی همین گروه از تاریخ خود بی اطلاع هستند.

قطعا جامعه اقتصادی ایران برای عبور از پیچ های سخت و مسیرهای جانکاه به تجربه و دانش نیاز دارد و این دو نیز از دل مطالعه، بررسی و ثبت و ضبط وقایع موثر رخ داده برای اقتصاد کشور حاصل می شود.

داستان زندگی امین الضرب تنها خاطره خوانی برای رفع خستگی و یا چشیدن طعم لذت بخش مطالعه زندگی نامه نیست. از دل این خاطرات و مخاطرات، روش های مدیریت کشف می شود و کارآفرینان کشور با توجه به همین مبانی است که می توانند راه را از بیراه تشخیص دهند.

اقتصادهای توسعه یافته سالهاست که به این جمع بندی رسیده اند که می توان زندگینامه ها را به عنوان متدولوژی مدیریت تدریس کرد. به همین دلیل در جهان توسعه یافته، زندگینامه افرادی مانند بیل گیتس، وارن بافت و استیو جابز با اشتیاق تدوین و با استقبال خوانندگان و خریداران مواجه می شود. زندگینامه این افراد برای کارآفرینان جوان تر دریایی از حکمت است و روش های عبور از بحران است.

زندگی توسعه یافته به همه آموخته که نباید هزینه بی جهت برای تجربیات گرانقیمت داد. می توان به سادگی و با مطالعه تجربیات تلخ و شیرین دیگران، هزینه های مدیریت را تا سرحد امکان کاهش داد و بنگا هها را به بالاترین شان رساند.

اما در ایران ما موضوع زندگینامه نویسی و زندگینامه خوانی چندان اهمیت نیافته و شاید به همین دلیل است که برخی تجربیات ناصواب به صورت چرخ های در اقتصاد ایران تکرار می شود.

همین ضرورت اتاق بازرگانی ،صنایع، معادن و کشاورزی تهران را براین داشته تا ضمن برگزاری مراسم اعطای نشان ملی کارآفرینی امین الضرب به صاحبان کسب وکار، اقدام به جمع آوری و تدوین خاطرات آنها کند.

کتابی که امروز پیش روی شما قرار گرفته این هدف را دنبال می کند که زندگینامه مشاهیر اقتصادی معاصر کشور با لحنی داستان وار و شیرین مرور کند.

این مجموعه در پنج جلد و مرور زندگی نامه ۲۴ کارآفرین و چهره موثر اقتصادی کشور تدوین شد هاست و امیدواریم که طی سال های آینده نیز با مرور زندگینامه کارآفرینان دیگر تداوم یابد.