۱۰ شهر ثروتمند دنیا از نگاه نشریه فوربز

۱۰ شهر ثروتمند دنیا از نگاه نشریه فوربز

​​​​​​​​​از سنگاپور تا نیویورک، بیش از ۲۶ درصد از ۲،۰۹۵ میلیاردر جهان فقط در ده شهر و در سه قاره زندگی می‌کنند. از مجموع ۲،۰۹۵ عضو فهرست میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۲۰، ۵۵۲ نفر تنها در ده شهر زندگی می‌کنند و برای ششمین سال متوالی، میلیاردهای بیشتری نسبت به هر شهرهای دیگر جهان، شهر نیویورک را برای سکونت برگزیده اند. امسال ۹۲ میلیاردر در نیویورک ملقب به بیگ اپل، بیش از یک سال پیش به عنوان مقر اصلی خود ساکن شده اند. با ما همراه باشید تا با ۱۰ شهر ثروتمند دنیا از نگاه نشریه فوربز آشنا شویم.

۱۰ شهر ثروتمند دنیا از نگاه نشریه فوربز

مایکل شاهزاده فوربز

​​​​​​​​ثروتمندترین فرد در شهر نیویورک، بنیانگذار بلومبرگ آل. پی و شهردار سابق مایکل بلومبرگ است، کسی که تقریبا یک میلیارد دلار از ۴۸ میلیارد دلار ثروت خود را در یک مبارزه انتخاباتی ناموفق قبل از کناره‌گیری در ماه مارس برای تایید جو بایدن خرج کرد. دیگر ساکنان بیلیونر مشهور نیویورک عبارتند از جی زی، سوپر ستاره هیپ هاپ و جولیا کوچ، بیوه یکی از اعیان سابق صنایع کوچ، دیوید کوچ هستند. ارزش خالص جمعی میلیاردرهای شهر رقمی حدود ۴۲۴ میلیارد دلار است که نسبت به سال گذشته ۴۵.۷ میلیارد دلار کاهش‌یافته است.
چین عنوان خود را به عنوان کشوری با ده شهر برتر حفظ کرده‌است و شنزن به رتبه هفت و شانگهای و پکن به ترتیب در رتبه ششم و چهارم قرار دارند. هنگ‌کنگ شهری است که دومین میالیاردهای جهان را در خود جای داده‌است. این چهار شهر محل ۲۲۸ میلیاردر است. ​
سنگاپور به لیست ده برتر راه یافت و جایگزین سئول شد که سال گذشته شماره نه بود. شهرهای جنوب شرقی آسیا از سال ۲۰۱۹ به بعد نه میلیاردر جدید به دست آورد، در حالی که پایتخت کره‌جنوبی از دست دادن ده عضو را به ثبت رساند.
افزایش هزینه‌های توسعه و رقابت خارجی، پیش از آنکه در اواخر فوریه نگرانی‌های ویروس کرونا به اقتصاد این کشور برسد، سرنوشت بخش داروسازی کره‌جنوبی را دچار تزلزل کرد. در مجموع، سیزده میلیاردر مستقر در سئول از این فهرست حذف شدند. از میان تازه واردان سنگاپور می توان به فارست لی و گنگ یو، از بنیانگذاران شرکت‌های بازی آنلاین و تجارت الکترونیک سی اشاره کرد. هر دو صنعت از ماندن در خانه و سپری کردن زمان بیشتر در اینترنت سود برده‌اند.

اینها ۱۰ شهر در دنیا هستند که بیشترین میلیاردرها را دارند:

۱- نیویورک: ۹۲ میلیاردر :

​​​​​​​​ارزش کل دارایی: ۴۲۴ میلیارد دلار
ثروتمندترین ساکن: مایکل بلومبرگ، ۴۸ میلیارد دلار
شهر نیویورک برای ششمین سال متوالی در صدر جدول قرار گرفت و تعداد ساکنان میلیاردر شهر را در مقایسه با ۲۰۱۹ هشت نفر افزایش داد. پنج میلیاردر جدید از صنعت مالی هستند، از جمله تونی تامر و استیون کلینسکی از سرمایه گذاران خصوصی. تازه واردان از بخش‌های دیگر نیز به این رتبه‌ها پیوستند، از جمله دانیل دینز پیشگام هوش مصنوعی و جی – زی بومی بروکلین.

۲- هنگ‌کنگ: ۷۱ میلیاردر:

​​​​​​​​ارزش کل دارایی: ۳۲۱ میلیارد دلار
​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: لی. شائو کی، ۲۸٫۱ میلیارد دلار
​​​​​​​​هنگ‌کنگ در لیست در جلیگاه شماره دو را حفظ کرده است، اما این شهر تلفات خالص هشت میلیاردر را ثبت کرد. قیمت املاک در هنگ‌کنگ در اواخر سال ۲۰۱۹ کاهش یافت و به صنعت املاک و مستغلات که منبع ثروت بسیاری از ثروتمندترین شهر از جمله تنها تولید کننده املاک و مستغلات تازه‌وارد هنگ‌کنگ، لون رویکسی انگ است آسیب رساند.

۳- مسکو: ۷۰ میلیاردر

​​​​​​​​ ارزش کل دارایی: ۳۰۱.۷ میلیارد دلار
​​​​​​​​​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: ولادیمیر پوتین، ۱۹.۷ میلیارد دلار
​​​​​​​​مسکو تنها شهر دیگر در میان ده شهر برتر در کنار شنژن است که دارای میلیاردرهای خود ساخته (‏برخلاف به ارث بردن ثروت)‏ است. بسیاری روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دارند. بیش از هشتاد درصد از میلیاردرهای روسیه پایتخت این کشور را محل اقامت می‌نامند که یکی از این افراد غول معدن، ولادیمیر پوتین است که همچنین ثروتمندترین فرد این کشور است.

۴- پکن: ۶۷ میلیاردر

​​​​​​​​ ارزش کل دارایی: ۲۱۸٫۲ میلیارد دلار
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: ژانگ ییمینگ، ۱۶٫۲میلیارد دلار
​​​​​​​​​​​​​​از سال گذشته تا کنون، شمار دارایی‌های ده رقمی پایتخت چین شش نفر افزایش‌یافته و به ۶۷ میلیاردر رسیده‌است. دو نفر از آن‌ها در سال جاری میلیاردرهای جدیدی در پکن هستند: لری شیانگ دونگ چن از GSX Techedu و لیو یاچو از گروه آموزشی تال، که هر دو صاحب شرکت‌هایی هستند که آموزش آنلاین و آموزش پس از مدرسه را برای دانش آموزان فراهم می‌کنند.

۵- لندن: ۵۶ میلیاردر

​​​​​​​​ ارزش کل دارایی: ۲۱۲.۷ میلیارد دلار
​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: لئونارد بلاواتیک، ۱۷ میلیارد دلار
لندن و بقیه بریتانیا سرانجام اتحادیه اروپا را در سی ویکم ژانویه ۲۰۲۰ ترک کردند. با اینکه امسال لندن یک میلیاردر جدید به دست آورد، اما این شهر که از نخبگان جهان درخواست کمک می‌کند، در واقع دارای پنج میلیاردر جدید است که از خارج از بریتانیا، از جمله برادران روسی دیمیتری و ایگور بوخمن، موسسان شرکت بازی آنلاین پلی ریکس، درود می‌فرستند و کامیلا دو گودی بونو گرسی، که قسمتی از ثروت پدر مرحومش را به ارث برده بود، سرمایه‌دار بهداشت و درمان برزیلی ادسون دو گودی بونو.

۶- شانگهای: ۴۶ میلیاردر

​​​​​​​​​​​​​​​​ ارزش کل دارایی: ۱۳۰.۷ میلیارد دلار
​​​​​​​​​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: کالین هانگ، ۵ / ۱۶ میلیارد دلار
​​​​​​​​تجارت الکترونیک از زمانی که میلیون ها نفر از شهروندان در تلاش برای کاهش انتشار ویروس کرونا در ماه ژانویه در چین حبس شدند، شاهد رشد چشمگیری در چین بوده‌است. دیگر کارآفرینان شانگهای تازه واردین این فهرست هستند، از جمله وانگ جیلی، که ثروت خود را از شرکت سریع ZTO اکسپرس و چن روی، که سایت انیمیشن و سرگرمی او، بیلی‌بیلی، پس از اینکه به ساکنان نواحی بسته دسترسی رایگان به محتوای حق بیمه داد، شاهد افزایش تقاضا بود.

۷- شنزن: ۴۴ میلیاردر

​​​​​​​​ ارزش کل دارایی: ۲۲۰.۲ میلیارد دلار
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: ما هاتنگ، ۳۸٫۱ میلیارد دلار
​​​​​​​​مرکز تولید و صادرات در سراسر هنگ‌کنگ پنج عضو به باشگاه ثروتمندان در سال گذشته اضافه کرد که همگی خود ساخته بودند. ثروتمند این کشور، ما هاتنگ، رئیس و مدیر عامل شرکت رسانه اینترنتی، پس از جک ما، موسس شرکت علی بابا، دومین فرد ثروتمند چین است. در حالی که تولیدکنندگان تحت رهبری صادرات شنژن از اثرات جنگ تجاری با ایالات‌متحده رنج می‌برند، میلیاردرهای این شهر از سال ۲۰۱۹ مبلغ ۲۹.۷ میلیارد دلار به ارزش خالص جمعی خود افزودند.

۸- بمبئی، ۳۸ میلیاردر

​​​​​​​​​​​​​ ارزش کل دارایی: ۱۴۹.۳ میلیارد دلار
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: موکش هامبانی، ۳۶.۸ میلیارد دلار
​​​​​​​​بمبئی از سال ۲۰۱۹ یک میلیاردر به خود اختصاص داد و پنج میلیاردر را از دست داد اما شش تازه‌وارد را اضافه کرده است. این شرکت‌ها عبارتند از آبحای وکیل، رئیس بزرگ‌ترین شرکت رنگ هند و آسیا و برادران پارتو که صنایع چسب و درزگیرساز پیدیلیت نظارت دارند. یکی از این افراد راجان راهجا است، یکی از اعضای گروه املاک و مستغلات راهجه این شهر که سال گذشته حدود ۲.۳ میلیارد دلار ارزش داشت.

۹- سن فرانسیسکو: ۳۷ میلیاردر

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ارزش کل دارایی: ۹۰.۷ میلیارد دلار
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: تین موسکوئیتز، ۹.۳ میلیارد دلار
​​​​​​​​این شهر کنار خلیج پنج میلیاردر کم‌تر از یک سال پیش دارد زیرا بخت و اقبال برای مدیر عامل سابق اوبر، رایان گریوز و بن سیلبرمن کم‌تر از یک میلیارد دلار بود. تازه واردان به صفوف میلیاردرها که در سان‌فرانسیسکو زندگی می‌کنند عبارتند از اورلاندو براوو، معامله‌کننده خصوصی سهام و ولاد شومنیس، کارآفرین ارتباطات ابری.

۱۰- سنگاپور: ۳۱ میلیاردر

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ارزش کل دارایی: ۹۵.۳ میلیارد دلار
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ثروتمندترین ساکن: ژانگ یونگ، ۱۱ میلیارد دلار
​​​​​​​​این ایالت ثروتمند سی و یک شهروند میلیاردر دارد که این تعداد در سال گذشته بیست و دو نفر بود و در بین ده نفر اول جایگزین سئول شد. ژانگ یونگ، ثروتمندترین ساکن سنگاپور، همچنین ثروتمندترین رستوران چین است. به لطف افزایش پنجاه و سه درصدی موجودی شرکت هایدیالائو (رستوران های زنجیره قابلمه داغ هایدلو) در طول سال گذشته سیشوان، ۴.۲ میلیارد دلار غنی‌تر از سال ۲۰۱۹ شده است.