کتاب صوتی اثر مرکب | دارن هاردی

کتاب صوتی اثر مرکب

کتاب صوتی اثر مرکب

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت اول

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت دوم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت سوم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت چهارم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت پنجم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت ششم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت هفتم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت هشتم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت نهم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت دهم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت یازدهم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت دوازدهم

کتاب صوتی اثر مرکب – قسمت سیزدهم

 

کتاب اثر مرکب

کتاب صوتی اثر مرکب

کتاب اثر مرکب و مضمون و هدف گذاری آن به نحوی است که مدیر، کارمند، مرد، زن، پیر، جوان و هر مخاطبی در هر قشر و سن و شغل و حرفه ای بتواند به فراخور نیازش از آن بهره مند شود و برای موفقیت و تداوم موفقیت به آن نیازمند باشد. تا آنجا که نویسنده در مقدمه کتاب ادعایی بزرگ می‌کند و می‌گوید: مهم نیست چه چیزی یاد می گیرید یا از چه استراتژی و تاکتیکی استفاده می کنید، موفقیت در نتیجه اثر مرکب به دست می آید.

بیایید با هم صادق باشیم! شما هرگز با یک هفته تمرین مثبت اندیشی و تلاشی که عدم اشتیاق آن را در اعماق وجودتان حس می‌کنید، به موفقیت دست نخواهید یافت. بیایید صادق‌تر باشیم!

قانون اثر مرکب می گوید که شما بدون اینکه تلاش کنید و بدون اینکه حاضر باشید بهای موفقیت را بپردازید،نمی توانید به موفقیت برسید.

دوستان یک نکته‌ی مهم در قانون اثرمرکب وجود دارد که به صراحت می‌گوید:فریب افرادی را که وعده‌ی موفقیت آسان را می دهند نخورید.

وعده هایی نظیر:

این قرص را بخرید و در کمتر از یک ماه ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنید.

فلان پکیج ترک اعتیاد را بخرید و در کمتر از ۱۰ روز اعتیاد را ترک کنید.

فلان دوره آموزشی را تهیه کنید و در کمتر از یک هفته به درآمد روزانه‌ی ۲ میلیون تومان دست یابید.

فلان قرص را بخرید و مشکلات زناشویی خود را بطور کامل برطرف کنید.

و…

متاسفانه در ذات همه‌ی ما گرایش به راحتی و رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون زحمت وجود دارد.و شرکتهای تبلیغاتی نیز از این ضعف انسان آگاه هستند و در طراحی تبلیغات این موضوع را هدف می‌گیرند.

جالب است که رسانه ها نیز وقتی که با یک فرد موفق مصاحبه می‌کنند در اغلب مواقع فقط از موفقیت های آن فرد صحبت می کنند و هرگز از تلاش‌های پشت پرده حرفی به میان نمی آورند.

«دارن هاردی» در کتاب اثر مرکب، تلاش کرده‌ تا شما را با اصول موفقیت در زندگی آشنا کند. از نظر او، گام‌ها و تصمیمات کوچکِ زندگی ما هستند که اثر مهمی بر آینده و راه ما خواهند گذاشت؛ گام‌ها و برنامه‌های کوچکی که شاید تا‌به‌‌حال به اهمیت آنها دقت نکرده‌ایم و از تأثیرگذاری آنها غافل بوده‌ایم.

او برای اثبات این مفهوم مثال جالبی می‌زند: «اگر بین ۳ میلیون دلار پول نقد یا یک سکه‌ی یک سنتی که در ۳۱ روز آینده هر روز ارزشش دو برابر شود، حق انتخاب بگذاریم، فکر می‌کنم اکثر مردم همان ۳ میلیون دلار نقد را انتخاب کنند! اما در واقع پیشنهاد دوم بهتر است. در روز پنجم انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم تنها ۱۶ سنت! در روز بیستم انتخاب اول همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم ۵۲۳۴ دلار! اما جادوی «اثر مرکب» آنجاست که در روز سی و یکم، انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار مانده است و انتخاب دوم ۱۰٫۷۳۴٫۱۸۰ دلار می شود، یعنی بیش از سه برابر انتخاب اول!»

البته به همان میزانی که تصمیمات کوچک اما مستمر، نتایج مثبتی به‌بار خواهند آورد، تصمیمات اشتباه نیز حتی اگر کوچک باشند، ممکن است زندگی شما را به کل تحت‌تأثیر قرار بدهند. مانند همان مثل معروف که انسان گاهی با یک اشتباه ۱۹ می‌شود و گاهی با یک اشتباه صفر!

«دارن هاردی» در کتاب اثر مرکب به شما نشان می‌دهد که چگونه از تصمیمات کوچک خود به‌عنوان برنامه‌ای برای موفقیت استفاده کنید یا چگونه به عادات رفتاری خود جهت دهید تا بتوانید در مسیر درست اهداف خود گام بردارید: «مثل لاک‌پشت باشید. اگر به شما زمان کافی بدهند، رفتارها و عادت‌های مثبتی که باثبات و پایداری‌ است، انجام می‌دهید و هرکسی را در هر رقابتی شکست می‌دهید»؛ «حدود ۳ درصد از مردم دنیا هدف دارند و فقط یک درصد از مردم آن را روی کاغذ می‌آورند. یادداشت اهداف‌تان. احتمال دستیابی به آنها را تا ۱۰۰۰ برابر افزایش می‌دهد.»

دارن هاردی کیست؟

کتاب صوتی اثر مرکب | دارن هاردی

«دارن هاردی» یکی از بزرگ‌ترین سخنرانان انگیزشی در ایالات متحده به‌‌شمار می‌رود. او در ۱۸ سالگی وارد دنیای کسب‌وکار شد و طولی نکشید که توانست به یکی از چهره‌های سرشناس در حوزه‌ی موفقیت تبدیل شود. او تا سال ۲۰۱۵، ناشر نشریه‌ی موفقیت بود.

او در سال ۲۰۱۶، جایزه‌ی تأثیرگذارترین سخنران سال در آمریکا را از آن خود کرد. کتاب «اثر مرکب»، یکی از پرتیراژترین آثار این نویسنده به‌شمار می‌رود که موردتوجه منتقدان هم قرار گرفته‌ است. می‌توان این کتاب را یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های حوزه‌ی موفقیت و روان‌شناسی دانست.

آیا کتاب اثر مرکب برای من مناسب است؟

بدون شک کتاب های موفقیت و کتاب‌های حوزه‌ی روانشناسی عامه‌پسند، یکی از پرطرفدارترین ژانرهای کتاب به‌حساب می‌آید که مخاطب خاص خود را دارد. «اثر مرکب» هم به‌عنوان یکی از کتاب‌های پیشرو در این حوزه، از جایگاه خاصی درمیان علاقه‌مندان برخوردار است. نثر روان و ترجمه‌ی مناسب این کتاب به جذاب‌ترشدن آن کمک کرده‌ است. نکته‌ی جالب دررابطه با «اثر مرکب» این است که این کتاب برای گروه یا حرفه‌ای خاص نوشته نشده‌ است و آن‌قدر مطالب، قابل‌فهم و فراگیر است که هر کسی در هر جایگاهی می‌تواند از این کتاب استفاده کند و توصیه‌های آن را در زندگی روزمره‌ی خود به‌کار بگیرد.

اعتقاد «هاردی» این است که عادات کوچک رفتاری بر تمام زندگی ما تأثیر قابل‌توجهی خواهند داشت. همچنین ما را وادار به بازنگری همه‌ی کارهای روزمره‌مان خواهد کرد و دیدمان را نسبت به آنچه تا به امروز انجام می‌دادیم، عوض خواهد کرد. اگر دوست دارید اصول و برنامه‌های زندگی‌تان را هدفمندتر و هوشمندانه‌تر تنظیم کنید و دیدتان را نسبت به روزمرگی‌هایتان تغییر بدهید، خواندن «اثر مرکب» را به‌عنوان یک راهنمای کامل، ازدست ندهید.

اثر مرکب در عمل

مهم نیست که میزان هوش شما چقدر است، باید نداشتن تجریه، مهارت، هوش یا توانایی‌ های ذاتی را با تلاش زیاد و سخت کوشی خود جبران کنید. اگر رقبای  شما باهوش‌ تر، با استعداد تر یا با تجربه‌ تر هستند، تنها نیاز است سه یا چهار برابر، سخت کوش‌ تر باشید تا موفق شوید او را  شکست دهید مانند لاک‌ پشت در داستان مسابقه لاک‌ پشت و خرگوش.
کسی باشید که “نه” می‌گوید هم رنگ جماعت شدن موفقیت بزرگی به همراه نمی آورد. غیرعادی و فوق‌ العاده باشید. اگر به بیشتر مردم شباهت داشته باشید معتقد واقعی به اثر مرکب نیستید.

کتاب صوتی اثر مرکب

انتخاب ها

هر چیزی که در زندگی شماست، به این علت وجود دارد که قبلا در مورد چیزی یک انتخاب کرده‌اید. انتخاب‌ ها دستاوردهای شماست. اگر هیچ انتخابی نکنید در واقع انتخاب کرده اید که انتخاب شوید.
هر تصمیمی،  هرچقدر هم کوچک و کم اهمیت، مسیر زندگیتان را تغییر می دهد. با چه کسی ازدواج کنید، در غیبت و شایعه سازی شرکت کنید یا سکوت کنید، بگوئید دوستت دارم یا نه، همه این تصمیم ها مسیر زندگی شما را تغییر می دهند.

بزرگترین مشکل شما این نیست که عمدا، انتخاب‌ های نادرست می کنید. اتفاقا حل‌ کردن این مشکل بسیار آسان است. بزرگترین مساله شما این است که موقع انتخاب‌ هایتان اصلا به آن توجه نمی‌ کنید. در بسیاری از مواقع ،حتی از انتخاب کردن آن‌ ها مطلع نیستید. این می تواند در اثر تربیت ،فرهنگ و… باشد.

عادت ها

هر چقدر عادت‌ ها قدیمی تر باشند، بزرگتر می‌ شوند، ریشه هایشان عمیق‌ تر ‌می‌ شود و دشوارتر از ریشه بیرون می‌ آیند به گونه ای که حتی جرات نمی کنید برای از بین بردن‌ آن ها تلاش کنید.

تاثیرات

شما به تنهایی مسئول انتخاب ها و اقدام های‌ خودتان هستید. با این وجود باید متوجه باشید که نیروهای قدرتمند خارجی هم روی انتخاب ها, رفتارها و عادت های شما تاثیر می گذارند.
۳نوع از تاثیرات روی هر شخصی اثر می گذارد: ورودی‌ها, ارتباط‌ ها و محیط

کنترل چیزی که مغزمان استفاده می‌ کند پیچیده و دشوار است. به دلیل اینکه بیشتر چیزهایی را که دریافت می‌کنیم, ناخودآگاه هستند. باید خیلی مواظب باشیم ورودی‌ های بی ربط و مخرب جذب مغزمان نشود. مغزتان برای این درست نشده است که شما را شادمان کند. مغزتان فقط یک دستور دارد و آن هم بقا است. مغزتان همیشه منتظر نشانه‌ های کمبود و حمله است. مغزتان برنامه‌ ریزی شده است تا در جستجوی چیزهای منفی باشد, مانند منابع رو به کاهش, آب و هوای بد هر چیزی که به شما سر میزند.

هنگامی که به خودتان فشار می‌ آورید, نقطه ای وجود دارد که در آن به محدودیتتان می‌ رسید و با شخصیت باطنی و واقعی‌ خود مواجه می‌ شوید. ناگهان همه ی افکار و پیش بینی‌ هایی که درباره خودتان داشته اید کنار می‌ روند. تنها شما می‌ مانید و واقعیت عریان.
ذهنتان شروع می‌کند به اختراع انواع مختلف عذر‌ها و بهانه‌ های مناسب که چرا بهتر است آن کار را متوقف کنیم. آنجاست که با یکی از بزرگترین سوال های زندگی رو به رو می شوید:
آیا این درد و رنج را تحمل می‌کنید, یا مثل گردو می شکنید و تسلیم می‌ شوید؟ وقتی از رقبای‌خود پیشی می‌ گیرید و آنها واکنشی نشان نمی‌ دهند، این چیزی را به شما نشان می دهد. این که آنها از نفس افتاده‌ اند و این وقتی است که می توانید از آنها پیشی بگیرید.

 

2 comments on “کتاب صوتی اثر مرکب | دارن هاردی”

دیدگاهتان را بنویسید