کتاب ایده ها | تئوری های اقتصاد جهان

کتاب ایده ها 

اقتصاد جهان با چه تئوری هایی اداره می شود؟

دانلود کتاب ایده ها

دانلود PDF کتاب ایده ها

کتابی که پیش روی شماست سعی کرده، فعالان اقتصادی و خوانندگان عمومی و علاقه مندان علم اقتصاد را با تئوری های اقتصادی آشنا سازد. این کتاب محصول یک ویژه نامه خواندنی در نشریه اکونومیست است.

کتاب ایده ها تمرکز خود را براین اصل قرار داده که وقتی در مورد یک اقتصاددانان صحبت می کند، تئوری اصلی مورد نظر او و نتایج اجرایی این ایده را بررسی و ارائه کند. برهمین مبنا هم خواننده پس از مطالعه هر بخش به درک درستی از اثرات اجرایی ایده مورد نظر می رسد.

در این کتاب از اندیشمندان کلاسیک علم اقتصاد تا اقتصاددانان معاصر مورد بررسی قرار گرفته اند. کتاب سعی کرده قضاوت آشکاری در مورد ایده مورد بررسی نداشته باشد و تنها در نقش گزارشگری صادق و معتمد باقی بماند.

نتیجه اینکه هیچ تئوری مورد حمایت نویسندگان قرار نگرفته و آنها با قلمی روان ولی بدون موضع اندیشه های اقتصاددانان مورد نظرشان را تشریح کرده اند.

این کتاب ادعای جامعیت قطعی در مورد بررسی تمام اندیشه های اقتصادی را ندارد ولی با این وجود تلاش کرده، بیشترین تعداد از اندیش ههای اقتصادی را با محور مرور زندگی اقتصاددانان گردآوری کند.

اتاق بازرگانی تهران قصد دارد با انتشار این مجموعه، به افزایش دانش فعالان اقتصادی کمک کند. کتاب به شکلی تدوین شده که از حوصله مطالعه خوانندگان خارج نباشد و در ضمن عمق کافی را نیز داشته باشد.

آگاهی از اندیشه های اقتصادی می تواند افق دید فعال اقتصادی یا سیاست گذار را وسعت دهد.

آنچه می خوانید جلد اول از مجموعه ایده هاست و امید است که مجلدهای بعدی نیز همزمان با انتشار به وسیله موسسه اکونومیست در اختیار خوانندگان ایرانی قرار گیرد.

 

ویلیام پتی

مبتکر تولید ناخالص داخلی

مردی که اقتصاد را اختراع کرد!

سر ویلیام پتی متولد ۲۶ می۱۶۲۰ ، اقتصاددان، دانشمند و فیلسوف انگلیسی است. او را به عنوان فردی مخترع و کارآفرین نیز م یشناسند. او بیشتر به خاطر نظریاتش در مورد علم اقتصاد شناخته شده است. در واقع او بیشتر در قلب تاریخ اقتصاد و پیش از آدام اسمیت شناخته میشود. علاقه او به تحلیل های آماری در دوران خودش زبانزد بود و پای این علاقه را به دنیای سیاست هم کشانده بود.

پتی از دوران جوانی نبوغ خودش را نشان داد. در نهایت هم با همین نبوغش بود که موفق شد در زمانی که هنوز خبری از اقتصاد سیاسی نبود از آن بنویسد. او سه اثر بزرگ در حوزه اقتصاد از خود بر جای گذاشت و در ۱۶ دسامبر ۱۶۸۷ از دنیا رفت.

کتاب ایده ها